Tournament: Miami Taikai & AJKL Open 12/12/22. Athletes: 438. Athletes, Dojos & Sensei.

Print
Registrations by Countries

Bolivia: 5.

Chile: 7.

Colombia: 1.

Curacao: 1.

Dominican Republic: 13.

Ecuador: 6.

Cayman Islands: 7.

Netherlands The: 1.

Puerto Rico: 6.

United States: 382.

Venezuela: 5.

Dojo: 1A None Affiliated


No

Name

Divisions

Coach

1
Stefania Ferreira
1 KFA 14-15,
1a non Affiliated

Dojo: A+ Martial Arts


No

Name

Divisions

Coach

1
Kaiet Coraizaca
2 SMA 16-17 +65kg, SMA 16-17 -65kg,
Adham Sabry
2
Abigail Rosenberg
1 SFA 12-13 -47kg,
Adham Sabry

Dojo: Art & Sport Center Bushido Jks


No

Name

Divisions

Coach

1
Sergio Guillermo sanz
1 SMA 35-Up,
Jesus A. costa
2
Joshua Vazquez
2 KMB 7, SMB 7,
Jesus A. costa
3
Deandrey Rodriguez
1 SMA 12-13 +49kg,
Jesus A. costa
4
Michael Gonzalez
2 KMN 9, SMN 9,
Jesus A. costa
5
Jesus luis Costa
1 SMA 18-34 -75kg,
Jesus A. costa
6
Robin Gonzalez
2 KMI 9, SMI 9,
Jesus A. costa
7
Lucas Garcia
2 KMN 7, SMN 7,
Jesus A. costa
8
Deyren Arza
2 KMN 9, SMN 9,
Jesus A. costa
9
Rannier Naranjo
1 SMA 18-34 -75kg,
Jesus A. costa
10
Nicolas Martinez
2 KMB 7, SMB 7,
Jesus A. costa
11
Liam Perez
1 SMA 18-34 -67kg,
Jesus A. costa
12
D'angelo Carrera
2 KMN 9, SMN 9,
Jesus A. costa
13
Brandon Rosales
2 KMB 8, SMB 8,
Jesus A. costa
14
Thiana Castro
2 KFB 6, SFB 6,
Jesus A. costa
15
Alba Barrios
2 KFB 6, SFB 6,
Jesus A. costa
16
Diego Guillen
1 SMA 14-15 +58kg,
Jesus A. costa
17
Rafael Matute
1 SMA 18-34 +75kg,
Jesus A. costa
18
Sebastian Rojas
2 KMBB 8, SMBB 8,
Jesus A. costa
19
Kevin Fernandez
1 SMI 12-13,
Jesus A. costa
20
Jonathan Deltoro
2 KMB 7, SMB 7,
Jesus A. costa
21
Edgar Torres
1 SMA 18-34 -67kg,
Jesus A. costa
22
Yancarlos Vegas
2 KMN 9, SMN 9,
Jesus A. costa
23
Gian Martinez
2 KMB 8, SMB 8,
Jesus A. costa
24
Brittany Sanabria
2 KFI 18-34, SFI 18-34,
Jesus A. costa
25
Jason Thames
2 KMBB 8, SMBB 8,
Jesus A. costa
26
Gabriela Guillen
1 SFA 14-15 +52kg,
Jesus A. costa
27
Brandon Fernandez
2 KMB 7, SMB 7,
Jesus A. costa
28
Eurise alexander Hernandez
2 KMB 5, SMB 5,
Jesus A. costa
29
Jose Gil
1 SMA 16-17 -65kg,
Jesus A. costa
30
Daniel Espinosa
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Jesus A. costa
31
Jeremiah Vargas
2 SMA 16-17 +65kg, SMA 16-17 -65kg,
Jesus A. costa
32
Daniel Nieto
1 KMA 18-34,
Jesus A. costa
33
Mauro Leon
2 KMB 10, SMB 10,
Jesus A. costa
34
Jorge ernesto Napoles
1 SMA 18-34 +75kg,
Jesus A. costa
35
Jhonathan Daniel Rodriguez
2 KMI 10, SMI 10,
Jesus A. costa
36
Jeremiah Alejo
2 KMB 7, SMB 7,
Jesus A. costa
37
Sophia Estrada
2 KFN 12-13, SFN 12-13,
Jesus A. costa
38
Ronal Ruiz
2 KMB 10, SMB 10,
Jesus A. costa
39
Alejandro Yero
2 KMBB 8, SMBB 8,
Jesus A. costa
40
Bryant Alfonso
2 KMB 5, SMB 5,
Jesus A. costa

Dojo: Axsom Martial Arts


No

Name

Divisions

Coach

1
Amiyr Gordan
2 KMA 12-13, SMA 12-13 +49kg,
John Axson

Dojo: Bolivia


No

Name

Divisions

Coach

1
Luis enrique Asbun arebalo
2 SMA 10 -45kg, SMI 10,
Fernando Sugiura
2
Paola nikoll Luna escobar
2 SFA 16-17 -58kg, SFA 18-34 -61kg,
Fernando Sugiura
3
Isabel Plata lomar
2 SFA 16-17 -58kg, SFA 18-34 -61kg,
Fernando Sugiura
4
Samuel Yepez martorell
2 SMI 12-13, SMI 14-15,
Fernando Sugiura
5
Ariadne Plata lomar
2 KFI 7, SFI 7,
Fernando Sugiura

Dojo: Briceño Karate School


No

Name

Divisions

Coach

1
Leosbany Alvarez
2 KMI 9, SMI 9,
German Briceno
2
Sebasthian Briceno
2 KMB 6, SMB 6,
German Briceno
3
Kevin Garcia
2 KMN 7, SMN 7,
German Briceno
4
Melanye Altuve
1 SFA 14-15 +52kg,
German Briceno
5
Manuel angel Ramos
1 SMA 10 -45kg,
German Briceno
6
Humberto Tellechea
2 KMA 18-34, SMA 18-34 -67kg,
German Briceno
7
Austin Avila
2 KMB 7, SMB 7,
German Briceno

Dojo: Busho Kai Martial Arts and Fitness


No

Name

Divisions

Coach

1
Tyson Frank
2 KMA 12-13, SMA 12-13 +49kg,
Susan McCann
2
Aaron Nunez
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
Susan McCann

Dojo: Champions Karate Academy WPB.


No

Name

Divisions

Coach

1
Alexander Lopez
1 SMA 11 +45kg,
Cristian Lopez
2
Natalie Zuniga
1 SFA 12-13 +47kg,
Cristian Lopez
3
Selena Romero
1 SFI 14-15,
Cristian Lopez
4
Darichley Janvier
1 SMI 14-15,
Cristian Lopez
5
Valerie Zuniga
2 KFA 14-15, SFA 14-15 +52kg,
Cristian Lopez
6
Andrew Morris
1 SMN 10,
Cristian Lopez
7
Joshua Aris
1 SMA 10 -45kg,
Cristian Lopez
8
Dj Janvier
1 SMI 14-15,
Cristian Lopez
9
Rylie Tinio
2 SFI 10, SFI 9,
Cristian Lopez
10
Ronald Lambert
1 SMN 11,
Cristian Lopez

Dojo: Cinka


No

Name

Divisions

Coach

1
Quinn Muspratt
1 KFA 12-13,
Patrick Brendel
2
Randy Whittaker
1 KMA 14-15,
Patrick Brendel
3
Nick Young
1 KMA 35-Up,
Patrick Brendel
4
Charles Player
1 KMA 16-17,
Patrick Brendel
5
Cosette Brendel
1 KFA 12-13,
Patrick Brendel
6
Lucas Jackson
1 KMA 12-13,
Patrick Brendel
7
Angelina Player
1 KFA 12-13,
Patrick Brendel

Dojo: Dimitrova Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Caleb Hernandez
2 KMI 9, SMI 9,
Nataly Guevara angel
2
María fernanda Subero
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Nataly Guevara angel
3
Elias Pacheco
1 KMI 12-13,
Nataly Guevara angel
4
Leonardo Franco delmonte
2 KMB 5, SMB 5,
Nataly Guevara angel
5
Jose alejandro Carballo
1 KMA 10,
Nataly Guevara angel
6
Belen Guzman
1 KFA 12-13,
Nataly Guevara angel
7
Gregor Kemp
2 KMB 11, SMB 11,
Nataly Guevara angel
8
Jose alejandro Disla
2 KMI 11, SMI 11,
Nataly Guevara angel
9
Sebastian Franco delmonte
3 KMI 8, KMI 9, SMI 9,
Nataly Guevara angel
10
Monserrat Salazar
2 KFI 14-15, SFI 14-15,
Nataly Guevara angel
11
Orlando Gil
2 KMB 7, SMB 7,
Nataly Guevara angel
12
Jose thomas Hernandez
2 KMA 11, SMA 11 +45kg,
Nataly Guevara angel
13
Maxime Kemp
2 KFB 8, SFB 8,
Nataly Guevara angel

Dojo: Diska Karate Carlisle Pennsylvania


No

Name

Divisions

Coach

1
Wince Monger
2 KFN 12-13, SFN 12-13,
Nim Lama
2
Anjila Gurung
4 KFB 11, KFB 12-13, SFB 11, SFB 12-13,
Nim Lama
3
Varnan Monger
2 KMN 10, SMN 10,
Nim Lama

Dojo: Dojo Eduardo Riveros


No

Name

Divisions

Coach

1
Joae alfredo Sanchez
1 KMA 35-Up,
Camila Castro
2
Rebecca DakduKk
2 KFA 18-34, SFA 18-34 -61kg,
Alba Anaya
3
Camila Castro
3 KFA 16-17, KFA 18-34, SFA 16-17 -58kg,
Jose alfredo Sanchez
4
Mia Quiroga
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Camila Castro
5
Luz marina Molina
2 KFI 35-Up, SFI 35-Up,
Camila Castro

Dojo: Dojo of Exceptional Wellness, Inc.


No

Name

Divisions

Coach

1
Andres Jaime
1 KMB 18-34,
Francisco Santander

Dojo: Dojo Time Out Karate


No

Name

Divisions

Coach

1
Juan Acosta
2 KMN 14-15, SMN 14-15,
Alexander Sanchez
2
Nathan Joseph
2 KMI 16-17, SMI 16-17,
Alexander Sanchez
3
Alex Monch
2 KMN 10, SMN 10,
Alexander Sanchez

Dojo: Edge Martial Arts


No

Name

Divisions

Coach

1
Sasha Halperin
1 KFA 18-34,
Ben Andersen
2
Sasha Halperin
1 KFA 16-17,
Ben Andersen
3
Eden Goldman-wetzler
1 KFA 14-15,
Ben Andersen

Dojo: Egn International Karate & Fitness Center


No

Name

Divisions

Coach

1
Kuga Rex
2 KMA 14-15, SMA 14-15 -58kg,
Elhadji g. Ndour
2
Brehima Traore
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Elhadji g. Ndour
3
Ousmane Niang
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Elhadji g. Ndour
4
Ahoune Sane
2 KMB 8, SMB 8,
Elhadji g. Ndour
5
Marco Macfarlne
2 KMB 14-15, SMB 14-15,
Elhadji g. Ndour
6
Kadija Gueye
2 KFI 14-15, SFI 14-15,
Elhadji g. Ndour
7
Talla Konate
1 SMA 18-34 +75kg,
Elhadji g. Ndour
8
Saloum Drame
2 KMB 11, SMB 11,
Elhadji g. Ndour
9
Mamadou Diarra
2 KMB 9, SMB 9,
Elhadji g. Ndour
10
Mamadou Ouattara
1 SMA 18-34 -75kg,
Elhadji g. Ndour

Dojo: El Patio


No

Name

Divisions

Coach

1
Frank Ruiz
1 SMA 18-34 -67kg,
Frank Ruiz

Dojo: Elite Shotokan Karate Team


No

Name

Divisions

Coach

1
Elias Paschall
1 KMI 14-15,
Christina Fletcher

Dojo: Fernandina Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Ashly Mena
2 KFI 11, SFI 11,
John Higginbotham
2
Natalie Cooper
2 KFB 10, SFB 10,
Sean Watkins
3
Matthew Lewallen
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Sean Watkins
4
Athena Croker
4 KFB 8, KFBB 8, SFB 8, SFBB 8,
Sean Watkins
5
Henry Hunt
2 KMB 8, SMB 8,
John Higginbotham
6
Blaise Scuderi
2 KMN 12-13, SMN 12-13,
Sean Watkins
7
Sage Higginbotham
4 KFI 12-13, KFI 14-15, SFI 12-13, SFI 14-15,
John Higginbotham
8
Santiago Barrera
2 KMI 16-17, SMI 16-17,
John Higginbotham
9
Easton Albert
2 KMN 12-13, SMN 12-13,
Sean Watkins
10
John Nee
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
John Higginbotham
11
Sebastian Mena
2 KMN 16-17, SMN 16-17,
Sean Watkins
12
Madison Morris
2 KFI 10, SFI 10,
Sean Watkins
13
Trenton Miller
2 KMI 14-15, SMI 14-15,
Sean Watkins
14
Sienna Knight
4 KFB 8, KFBB 8, SFB 8, SFBB 8,
Sean Watkins
15
Colt Hawbaker
2 KMB 10, SMB 10,
Sean Watkins

Dojo: Florida Karate Clubs


No

Name

Divisions

Coach

1
Luigi Akiau
2 KMI 10, SMI 10,
Luis Sanchez
2
Daniel Ragua
2 KMI 16-17, SMI 16-17,
Luis Sanchez
3
Shantal Heredia
2 KFA 18-34, SFA 18-34 -61kg,
Luis Sanchez
4
Andrey Gomez
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
5
Adrian Vilchez
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Luis Sanchez
6
Yinyi De maqua
2 KFB 14-15, SFB 14-15,
Luis Sanchez
7
Martin Davila
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Luis Sanchez
8
Carlos Marino
2 KMN 11, SMN 11,
Luis Sanchez
9
Santiago Carrillo
2 KMN 14-15, SMN 14-15,
Luis Sanchez
10
Juan Perez
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
11
Michell Flores
2 KMB 10, SMB 10,
Luis Sanchez
12
Genesis Araujo
2 KFA 14-15, SFA 14-15 +52kg,
Luis Sanchez
13
Lucas Zuluaga
2 KMB 5, SMB 5,
Luis Sanchez
14
Angelo Napolitano
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Luis Sanchez
15
Javier Moros
2 KMB 8, SMB 8,
Luis Sanchez
16
Thiago Guerra
2 KMN 7, SMN 7,
Luis Sanchez
17
Antonella Sanchez
2 KFB 6, SFB 6,
Luis Sanchez
18
Maria camila Haddad
2 KFB 10, SFB 10,
Luis Sanchez
19
Leonardo Mujica
2 KMI 11, SMI 11,
Luis Sanchez
20
Fabiana Betancourt
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Luis Sanchez
21
Juan Villa
2 KMB 35-Up, SMB 35-Up,
Luis Sanchez
22
Jose Manuel Mendoza
2 KMN 10, SMN 10,
Luis Sanchez
23
Juan Espinoza
2 KMN 14-15, SMN 14-15,
Luis Sanchez
24
Gabriela Coronel
2 SFB 18-34, SFN 18-34,
Luis Sanchez
25
Gianfranco Napolitano
4 KMB 7, KMN 8, SMB 7, SMN 8,
Luis Sanchez
26
Ignacio Garcia
2 KMB 8, SMB 8,
Luis Sanchez
27
Bautista Andrade
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
28
Christian Lares
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
29
Santiago Rincon
2 KMB 8, SMB 8,
Luis Sanchez
30
Michelle Gabaldon
2 KFN 10, SFN 10,
Luis Sanchez
31
Sofia Maldonado
2 KFA 18-34, SFA 18-34 -61kg,
Luis Sanchez
32
Derek Rondon
2 KMBB 7-A, SMBB 7,
Luis Sanchez
33
Alec Bleiberg
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Luis Sanchez
34
Gianpier Napolitano
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Luis Sanchez
35
Stefano Costa
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
36
Sebastian Carrillo
2 KMN 11, SMN 11,
Luis Sanchez
37
Gabriel Valderrama
2 KMB 10, SMB 10,
Luis Sanchez
38
Jeremiah Attala
2 KFBB 9, SMBB 9,
Luis Sanchez
39
Isabella Sanchez
2 KFA 12-13, SFA 12-13 -47kg,
Luis Sanchez
40
Matias Bracamonte
2 KMN 8, SMN 8,
Luis Sanchez
41
Thiago Marquez
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
42
Christian Marino
2 KMB 5, SMB 5,
Luis Sanchez
43
Corina Cordova
2 KFB 8, SFB 8,
Luis Sanchez
44
Santiago Cordova
1 SMN 14-15,
Luis Sanchez
45
Giada Barakat
2 KFB 10, SFB 10,
Luis Sanchez
46
Daniel Glen
2 KMI 11, SMI 11,
Luis Sanchez
47
Valeria Ibarra
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Luis Sanchez
48
Nicolas Hoyos
2 KMB 35-Up, SMB 35-Up,
Luis Sanchez
49
Marcelo Bracho
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Luis Sanchez
50
Jesus alejandro Moreno
2 KMN 10, SMN 10,
Luis Sanchez
51
Samuel Silveira
2 KMB 10, SMB 10,
Luis Sanchez
52
Leticia Murguey
1 KFI 35-Up,
Luis Sanchez
53
Sebastian Nicola
2 KMB 11, SMB 11,
Luis Sanchez
54
Franklin Barakat
2 KMB 9, SMB 9,
Luis Sanchez
55
Edward Brando
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
56
Amira Melendez
2 KFBB 6, SFBB 6,
Luis Sanchez
57
Constaza DeOlival
2 KFN 9, SFN 9,
Luis Sanchez
58
Tomas Cordero
2 KMBB 6, SMBB 6,
Luis Sanchez
59
Vittoria Mirabal
2 KFB 7, SFB 7,
Luis Sanchez
60
Youssef Abouehedid
4 KMB 8, KMB 8, SMB 8, SMB 8,
Luis Sanchez
61
Adrian Polinario
2 KMBB 7-A, SMBB 7,
Luis Sanchez
62
Miguel Rodriguez
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Luis Sanchez
63
Wilmo Belisario
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Luis Sanchez
64
Mirian Trujillo
2 SFA 18-34 -61kg, SFA 18-34 -68kg,
Luis Sanchez
65
Andrew Mina
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
66
Gabriel Chacon
2 KMN 11, SMN 11,
Luis Sanchez
67
Mathias Gonzales
2 KMB 10, SMB 10,
Luis Sanchez
68
Francisco De Olival
2 KMA 11, SMA 11 +45kg,
Luis Sanchez
69
Maria fernanda Gabaldon
2 KFI 12-13, SFI 12-13,
Luis Sanchez
70
Gabriel Cocca
2 KMB 5, SMB 5,
Luis Sanchez
71
Derek Villalobos
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
72
Maria Reyes
2 KFB 10, SFB 10,
Luis Sanchez
73
Eva Falcon
2 KFB 8, SFB 8,
Luis Sanchez
74
Greydis Sarmiento
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Luis Sanchez
75
Dargel Urdaneta
2 KMI 35-Up, SMI 35-Up,
Luis Sanchez
76
Joaquin Arandia
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
77
Marco Iuliano
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Luis Sanchez
78
Caleb Salgado
1 SMA 12-13 +49kg,
Luis Sanchez
79
Andrés Ortiz
1 KMA 12-13,
Luis Sanchez
80
Carolina Guadelis
1 KFI 35-Up,
Luis Sanchez
81
Claudio Iuliano
2 KMB 11, SMB 11,
Luis Sanchez
82
Santiago Pulido
2 KMB 9, SMB 9,
Luis Sanchez
83
Valeria Guadelis
2 KFN 9, SFN 9,
Luis Sanchez
84
Luis Sanchez
2 KMA 10, SMA 10 -45kg,
Luis Sanchez
85
Matias Rodriguez
2 KMB 8, SMB 8,
Luis Sanchez
86
Alfredo Salas
4 KMBB 7-A, KMBB 7-A, SMBB 7, SMBB 7,
Luis Sanchez
87
Allison Arguello
2 KFB 6, SFB 6,
Luis Sanchez
88
Samuel Ravelo
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
89
Nathaniel Attalla
2 KFBB 9, SMBB 9,
Luis Sanchez
90
Isaih Salgado
1 SMA 12-13 +49kg,
Luis Sanchez
91
Milan Delfino
2 KMI 9, SMI 9,
Luis Sanchez
92
Camilo Moreno
2 KMBB 6, SMBB 6,
Luis Sanchez
93
Camila Amaro
2 KFI 12-13, SFI 12-13,
Luis Sanchez
94
Juan Ardila
2 KMI 11, SMI 11,
Luis Sanchez
95
Santigo Cordova
2 KMB 9, SMB 9,
Luis Sanchez
96
Mauricio Utrera
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
97
Mauro Dalto
2 KMB 5, SMB 5,
Luis Sanchez
98
Antonella Dalto
2 KFB 8, SFB 8,
Luis Sanchez
99
Simon Molero
2 KMI 14-15, SMI 14-15,
Luis Sanchez
100
Santiago Sergent
2 KMN 14-15, SMN 14-15,
Luis Sanchez
101
Marcelo Garcia
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
102
Roberto Spera
2 KMI 16-17, SMI 16-17,
Luis Sanchez
103
Sebastian Teixeira
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
104
Javier Briceno
2 KMI 35-Up, SMI 35-Up,
Luis Sanchez
105
Elias Izaguirre
2 KMB 6, SMB 6,
Luis Sanchez
106
Andres Caraballo
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Luis Sanchez
107
Angela Annichiarico
2 SFB 18-34, SFN 18-34,
Luis Sanchez
108
Santiago Hurtado
2 KMN 11, SMN 11,
Luis Sanchez
109
Anna Landzberg
2 KFA 14-15, SFA 14-15 -52kg,
Luis Sanchez
110
Andres Genie
2 KMI 11, SMI 11,
Luis Sanchez
111
Ariana Moron
2 KFA 12-13, SFA 12-13 +47kg,
Luis Sanchez
112
Gabriela Hernandez
2 KFA 14-15, SFA 14-15 +52kg,
Luis Sanchez
113
Sofia Glen
2 KFN 9, SFN 9,
Luis Sanchez
114
Javier Arteaga
1 SMA 18-34 -75kg,
Luis Sanchez
115
Nicholas Vergoulias
2 KMB 8, SMB 8,
Luis Sanchez
116
Lucas Catano
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Luis Sanchez
117
Matteo Silva
2 KMBB 7-A, SMBB 7,
Luis Sanchez
118
Jade Flores
2 KFB 9, SFB 9,
Luis Sanchez
119
Sebastian Maldonado
2 SMA 18-34 -67kg, SMA 18-34 -75kg,
Luis Sanchez
120
Fiorella Alvarez
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Luis Sanchez
121
Daniel Lares
2 KMB 35-Up, SMB 35-Up,
Luis Sanchez
122
Juan Pablo Rojas
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
Luis Sanchez
123
Justin O'donell
2 KMI 9, SMI 9,
Luis Sanchez
124
Miguel Mendoza
2 KMN 11, SMN 11,
Luis Sanchez
125
Santiago Cordoba
4 KMI 14-15, KMN 14-15, SMI 14-15, SMN 14-15,
Luis Sanchez
126
Matias Sharry
2 KMBB 6, SMBB 6,
Luis Sanchez
127
Arantza Mibelli
2 KFI 12-13, SFI 12-13,
Luis Sanchez
128
Sebastian Munoz
2 KMB 7, SMB 7,
Luis Sanchez
129
Camila Fonseca
2 KFN 9, SFN 9,
Luis Sanchez

Dojo: Goju Ryu Miami Kenseikan


No

Name

Divisions

Coach

1
Luca Ricotti
1 KMA 16-17,
Robert Young
2
Rachel Kolb
1 KFA 18-34,
Robert Young
3
Gabrielle Dunn
1 KFA 18-34,
Robert Young

Dojo: IKF.


No

Name

Divisions

Coach

1
Cesar Castillo
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
John Limcaco
2
Edmond Zhuo
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
John Limcaco

Dojo: Ima


No

Name

Divisions

Coach

1
Logan Farris
1 SMA 12-13 +49kg,
Cyrus Madani

Dojo: IMA Houston Karate


No

Name

Divisions

Coach

1
Juan Diaz
2 SMA 16-17 +65kg, SMA 16-17 -65kg,
Patrick Richoux

Dojo: IMAKarate CO. Madani


No

Name

Divisions

Coach

1
Logan Farris
1 KMA 12-13,
Cyrus Madani

Dojo: Japan Karate Center


No

Name

Divisions

Coach

1
Hunter Rodriguez
1 KMA 18-34,
Alexander Bruno

Dojo: Japan Karate Center Of Florida


No

Name

Divisions

Coach

1
Alexia Marano
1 SFB 11,
Jason Marano
2
Ariahna Marano
1 SFB 10,
Jason Marano

Dojo: Kachi Karate Hawaii


No

Name

Divisions

Coach

1
Lene Mosby
2 KFA 14-15, SFA 14-15 +52kg,
Barbara maile Chinen-koncal

Dojo: Kai Leung Shotojuko Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Kamila Guaitarilla
2 KFA 14-15, SFA 14-15 -52kg,
Carlos Guaitarilla
2
Sena Nicholas
2 KFA 14-15, SFA 14-15 +52kg,
Carlos Guaitarilla
3
Mayle Guaitarilla
3 KFB 5, KFBB 6, SFBB 6,
Carlos Guaitarilla
4
Ella Vales
1 KFA 12-13,
Kai Leungs
5
Kisuke Meguro
2 KMB 6, SMB 6,
Carlos Guaitarilla
6
Sasuke Meguro
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
Carlos Guaitarilla

Dojo: Karate Academy Ymca/wskf


No

Name

Divisions

Coach

1
Angelo De paola
2 KMN 16-17, SMN 16-17,
Alexandra Marquez
2
David Merzel
1 KMA 35-Up,
Alexandra Marquez

Dojo: Karateschool Fightin’ Nabil


No

Name

Divisions

Coach

1
Imane Valk
1 SFA 16-17 -58kg,
Nabil Ou-aissa

Dojo: Kazoku Wado Ryu


No

Name

Divisions

Coach

1
Luigi Martina
1 SMA 18-34 +75kg,
John Rodriguez
2
Ignacio Quiaro
1 KMA 35-Up,
John Rodriguez

Dojo: Ken Shin Kan Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Emely Barrera
1 SFB 10,
Alex Jinesta
2
Michael Ramirez
1 SMN 10,
Alex Jinesta
3
Andrea Velazquez
2 KFI 12-13, SFI 12-13,
Alex Jinesta
4
Angel Dominguez
1 SMB 10,
Alex Jinesta
5
Salome Perez
1 SFB 10,
Alex Jinesta
6
Adrian Sanchez
1 SMB 9,
Alex Jinesta
7
Eric Cambronero
2 KMB 14-15, SMB 14-15,
Alex Jinesta
8
Christopher Garrido
1 SMA 18-34 -75kg,
Alex Jinesta
9
Anthony Rivera
1 SMA 14-15 +58kg,
Alex Jinesta
10
Julio Velasquez
2 KMA 14-15, SMA 14-15 +58kg,
Alex Jinesta
11
Luca Serafimovich
1 SMA 14-15 -58kg,
Alex Jinesta
12
Aurora Uriostegui
2 KFI 11, SFI 11,
Alex Jinesta
13
Kevin Cruz
1 SMA 18-34 -67kg,
Alex Jinesta
14
Christian Fernandez
1 KMA 12-13,
Alex Jinesta
15
Grace Chimbo
2 KFB 10, SFB 10,
Alex Jinesta
16
Alex Jinesta
1 SMA 18-34 -67kg,
Alex Jinesta
17
Armando Zuniga
1 SMA 18-34 -75kg,
Alex Jinesta
18
Bryan Cruz
1 SMA 16-17 -65kg,
Alex Jinesta
19
Bryan Lopez
2 KMI 14-15, SMI 14-15,
Alex Jinesta

Dojo: Ken Sho Kan


No

Name

Divisions

Coach

1
Javier Cuevas
1 SMI 16-17,
Juan carlos Pardo
2
Nicolas Flores
1 SMA 18-34 +75kg,
Juan carlos Pardo
3
Belen Gatica morales
1 SFI 18-34,
Juan carlos Pardo
4
Antonella Navarro
1 SFA 14-15 +52kg,
Juan carlos Pardo
5
Cristal Guerrero
2 SFI 18-34, SFN 18-34,
Juan carlos Pardo
6
Maximiliano Flores
1 SMA 18-34 -67kg,
Juan carlos Pardo
7
Magdalena Godoy
1 SFA 18-34 -61kg,
Juan carlos Pardo

Dojo: Kobushi Doral Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Caleb Rincon
2 KMB 9, SMB 9,
Carlos Quintero
2
Luciano Pacheco
2 KMB 14-15, SMB 14-15,
Carlos Quintero
3
Gonzalo Chacon
2 KMN 12-13, SMN 12-13,
Carlos Quintero
4
Christopher Young
1 KMI 14-15,
Carlos Quintero
5
Stephanie Gonzalez
2 KFN 9, SFN 9,
Carlos Quintero
6
Sofia Gutierrez
1 KFN 16-17,
Carlos Quintero
7
Matias Lopez
2 KMA 12-13, SMA 12-13 +49kg,
Carlos Quintero
8
Andres Gutierrez
1 KMN 14-15,
Carlos Quintero
9
Sebastian Chacon
2 KMB 7, SMB 7,
Carlos Quintero
10
Rodney Gonzalez
2 KMA 35-Up, SMA 35-Up,
Carlos Quintero
11
Jose ignacio Ramirez
2 KMN 9, SMN 9,
Carlos Quintero
12
Kin Meng kcomt
2 KMA 14-15, SMA 14-15 -58kg,
Carlos Quintero
13
Jesus Meneses
2 KMB 9, SMB 9,
Carlos Quintero
14
Pedro pablo Villamizar
2 KMN 10, SMN 10,
Carlos Quintero
15
Jose andres Quintero
2 KMA 14-15, SMA 14-15 +58kg,
Carlos Quintero
16
Miguel angel Quiñones
2 KMB 12-13, SMB 12-13,
Carlos Quintero

Dojo: Kodokai Usa (kanzen Dojo, Kissimmee)


No

Name

Divisions

Coach

1
Alejandro Hernández
2 KMI 10, SMI 10,
Luis Luces
2
Maria Méndez
2 KFA 12-13, SFA 12-13 -47kg,
Luis Luces
3
Valeria Bermudez
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Luis Luces
4
Paola Carrizo
3 KFA 16-17, KFI 18-34, SFA 16-17 -58kg,
Luis Luces
5
Luis Contramaestre
2 KMI 14-15, SMI 14-15,
Luis Luces

Dojo: Kodokai Usa (kuroma Orlando)


No

Name

Divisions

Coach

1
Victoria Jimenez
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Douglas Abreu
2
Manuela Monagas
2 KFI 12-13, SFI 12-13,
Douglas Abreu
3
Gimena Monagas
3 KFI 10, SFI 10, SFI 9,
Douglas Abreu
4
Victor Jimenez
3 KMA 16-17, SMA 16-17 +65kg, SMA 16-17 -65kg,
Douglas Abreu

Dojo: Kodokai Usa Kenkyokai


No

Name

Divisions

Coach

1
Mariah Fitidor
2 KFN 10, SFN 10,
Miguel angel Zamora
2
Santiago Rodriguez
2 KMB 11, SMB 11,
Miguel angel Zamora
3
Silvano Valero
2 KMN 8, SMN 8,
Miguel angel Zamora
4
Diego Cardenas
2 KMB 16-17, SMB 16-17,
Miguel angel Zamora
5
Ela Canaviri
2 KFN 10, SFN 10,
Miguel angel Zamora
6
Enrique García
2 KMI 10, SMI 10,
Miguel angel Zamora
7
Richard Fricke
2 KMN 14-15, SMN 14-15,
Miguel angel Zamora
8
Isaac Martinez
2 KMI 10, SMI 10,
Miguel angel Zamora
9
Gerardo Valero
2 KMN 14-15, SMN 14-15,
Miguel angel Zamora
10
Samantha Aguilera
2 KFB 10, SFB 10,
Miguel angel Zamora
11
Joshia Weeden
2 KMN 12-13, SMN 12-13,
Miguel angel Zamora
12
Jennilyn Orellana
2 KFB 7, SFB 7,
Miguel angel Zamora
13
Fabio Lledo
2 KMB 6, SMB 6,
Miguel angel Zamora
14
Fabiana Delgado
2 KFI 14-15, SFI 14-15,
Miguel angel Zamora

Dojo: Kogeki Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Marcello Pelobello
2 KMBB 6, SMBB 6,
Jose Santaella
2
Giancarlo Pelobello
2 KMB 8, SMB 8,
Jose Santaella
3
Joel Martinez
2 KMB 8, SMB 8,
Jose Santaella
4
Sebastian Bernhard
2 KMB 6, SMB 6,
Jose Santaella
5
Joshua Mejia
2 KMB 10, SMB 10,
Jose Santaella
6
Princesse Joseph
2 KFN 16-17, SFB 16-17,
Jose Santaella
7
Angelina St. pierre
4 KFB 9, KFB 9, SFB 9, SFB 9,
Jose Santaella
8
Luis Gutierrez
2 KMI 18-34, SMI 18-34,
Jose Santaella
9
Rowen Urbina
2 KMB 7, SMB 7,
Jose Santaella
10
Alejandro Pelobello
2 KMB 10, SMB 10,
Jose Santaella
11
David Pierre
3 KMBB 8, SFBB 8, SMBB 8,
Jose Santaella
12
Josephine Calix
2 KFB 12-13, SFB 12-13,
Jose Santaella
13
Nicolas Miranda
1 SMI 18-34,
Jose Santaella
14
Zoe Wolfs
2 KFB 4, SFBB 4,
Jose Santaella
15
Sophia Garcia
2 KFB 14-15, SFB 14-15,
Jose Santaella
16
Idris Martin
2 KMN 8, SMN 8,
Jose Santaella
17
Thiago Dos santos
2 KMB 10, SMB 10,
Jose Santaella
18
Sadie Echeverria
2 KFB 7, SFB 7,
Jose Santaella

Dojo: Kurokawa Martial Arts


No

Name

Divisions

Coach

1
Aiden Deforte
2 KMA 12-13, SMA 12-13 +49kg,
Benjamin Diaz

Dojo: Mg Martial Arts


No

Name

Divisions

Coach

1
James Diaz
1 SMA 16-17 -65kg,
Miguel Ochoa
2
Jean Dorta
1 SMA 16-17 -65kg,
Miguel Ochoa
3
Kevin Porto
1 SMA 14-15 +58kg,
Miguel Ochoa
4
Lorenzo Navea
1 SMI 16-17,
Miguel Ochoa
5
Oscar lepordo Henriquez
1 SMA 18-34 -75kg,
Miguel Ochoa
6
Ken Ochoa
1 SMA 14-15 -58kg,
Miguel Ochoa
7
Yanilly Machado
1 SFA 18-34 -61kg,
Miguel Ochoa
8
Janco Dorta
1 SMA 18-34 -67kg,
Miguel Ochoa

Dojo: Millennium Martial Arts Academy


No

Name

Divisions

Coach

1
James Fernandez
1 KMA 12-13,
Alec Llerena
2
Alec Llerena
1 KMA 18-34,
Alec Llerena
3
Kaiden Camacho
1 KMI 9,
Alec Llerena
4
Aiden Ramirez
1 KMI 11,
Alec Llerena
5
Jeffrey Chamizo
1 KMI 11,
Alec Llerena

Dojo: Miyagi Ken International Academy


No

Name

Divisions

Coach

1
Matias Temel
2 KMB 5, SMB 5,
Luis Alberte
2
Miguel Delgado
2 KMB 5, SMB 5,
Luis Alberte
3
Ignacio Casadiego
2 KMN 8, SMN 8,
Luis Alberte
4
Gabriel Delgado
2 KMB 5, SMB 5,
Luis Alberte
5
Lucia Temel
2 KFI 7, SFI 7,
Luis Alberte

Dojo: Montana Karate Academy


No

Name

Divisions

Coach

1
Charlotte Singleton
1 SFA 12-13 +47kg,
Becky Singleton

Dojo: Nrk Karate Headquarters


No

Name

Divisions

Coach

1
Flay Goodwin
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
Marques b. Mccammon

Dojo: Okinawa Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Oybek Lapasov
4 KMA 16-17, KMA 18-34, SMA 16-17 +65kg, SMA 18-34 -75kg,
Vitaly Padalka
2
Alan Ulyanovskiy
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
Vitaly Padalka
3
Eduard Sagilyan
2 KMA 18-34, SMA 18-34 +75kg,
Vitaly Padalka

Dojo: Palmieri Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Ryan Andrews
1 KMI 11,
Antonio Palmieri
2
Isabel ana Simon
2 KFB 11, SFB 11,
Antonio Palmieri
3
Noelle Cava
2 KFB 7, SFB 7,
Antonio Palmieri
4
Alexandra Mercado
2 KFB 9, SFB 9,
Antonio Palmieri
5
Leah Espinal
2 KFB 4, SFBB 4,
Antonio Palmieri
6
David Mercado
2 KMBB 7-A, SMBB 7,
Antonio Palmieri
7
Nerissa Smart
2 KFB 10, SFB 10,
Antonio Palmieri
8
Val Miklausich
2 KMBB 6, SMBB 6,
Antonio Palmieri

Dojo: Rising Sun Karate


No

Name

Divisions

Coach

1
Anthony Perez
2 KMN 12-13, SMN 12-13,
Luis Lahera

Dojo: Sanchin Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Samantha Krause
1 KFA 18-34,
Luis Sanchez D.R

Dojo: Seleccion Colombia


No

Name

Divisions

Coach

1
Samantha Giraldo
2 SFA 18-34 -61kg, SFA 18-34 -68kg,
Eliecer Julio Solera Sanchez

Dojo: Senshuken Karate


No

Name

Divisions

Coach

1
Clive justin Cariaso
2 KMA 12-13, SMA 12-13 -49kg,
Richard Camacho

Dojo: Shima Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Dominic Esquivel
2 KMA 11, SMA 11 +45kg,
Ralph Esquivel

Dojo: Shotojuku Dojo


No

Name

Divisions

Coach

1
Destiny Vergara
2 SFA 18-34 -61kg, SFA 18-34 -68kg,
Gerald Vergara

Dojo: Shotokan Karate Do Florida - Skif Florida


No

Name

Divisions

Coach

1
Santiago Molina
2 KMI 16-17, SMI 16-17,
Alexander Nicastro

Dojo: Showakai Karate - Do USA


No

Name

Divisions

Coach

1
David Barreiro
2 KMB 18-34, KMI 18-34,
Darwin Rojas
2
Mauricio Flores
2 KMN 10, SMN 10,
Darwin Rojas
3
Thomas Tejada
2 KMB 10, SMB 10,
Darwin Rojas
4
Luis Marin
2 KMI 14-15, SMI 14-15,
Darwin Rojas
5
Darwin Rojas
1 KMA 35-Up,
Darwin Rojas
6
Israel Rodriguez
2 KMI 10, SMI 10,
Darwin Rojas
7
Alberto Rodriguez
2 KMB 8, SMB 8,
Darwin Rojas
8
Jesus Marin
2 KMI 12-13, SMI 12-13,
Darwin Rojas
9
Mathias Figueroa
2 KMB 9, SMB 9,
Darwin Rojas

Dojo: Skf Florida - Usa


No

Name

Divisions

Coach

1
Alora Graham
2 KFB 9, SFB 9,
Alexander Nicastro
2
Kassandra Castillo
2 KFI 12-13, SFI 12-13,
Alexander Nicastro
3
Massimo Barnabei
2 KMA 10, SMA 10 -45kg,
Alexander Nicastro
4
Victor Castillo
2 KFBB 9, SMBB 9,
Alexander Nicastro
5
Anthony Mejias
2 KMBB 7-A, SMBB 7,
Alexander Nicastro
6
Isabella Ochoa
2 KFI 12-13, SFI 12-13,
Alexander Nicastro

Dojo: Skinner


No

Name

Divisions

Coach

1
Lucy Skinner
2 KFA 14-15, SFA 14-15 +52kg,
Linda Skinner

Dojo: Sunnyvale Martial Arts Academy


No

Name

Divisions

Coach

1
Mariam Abu-rahma
1 SFA 12-13 -47kg,
Rob Katijima

Dojo: Tiger PR. National Team


No

Name

Divisions

Coach

1
Diego Valderrama
1 SMA 18-34 -67kg,
Ricardo R. Rivera
2
Bryan Melendez
1 SMN 11,
Ricardo R. Rivera
3
Ricardo j. Rivera
1 SMA 12-13 +49kg,
Ricardo R. Rivera
4
Arturo montañez adorno
1 SMA 14-15 -58kg,
Ricardo R. Rivera
5
Angel Melendez
1 KMN 14-15,
Ricardo R. Rivera

Dojo: Traditional Karate Center - Matawan Gojukan


No

Name

Divisions

Coach

1
Logan Fletcher
2 KMB 8, SMB 8,
Michael Buttermark
2
Luciano Maietta
1 SMA 14-15 +58kg,
Michael Buttermark
3
Miabella Chow
2 KFB 6, SFB 6,
Michael Buttermark
4
Gianna Tuccillo
2 KFB 7, SFB 7,
Michael Buttermark
5
Eduardo Chavez
2 KMI 9, SMI 9,
Michael Buttermark

Dojo: Upada


No

Name

Divisions

Coach

1
Alexis Rodriguez
2 KMB 16-17, SMB 16-17,
Mauricio Chico
2
Doralise Vera
2 KFB 7, SFB 7,
Mauricio Chico
3
Fabian Tiban
2 KMB 10, SMB 10,
Mauricio Chico
4
Nahomi Parra
2 KFB 14-15, SFB 14-15,
Mauricio Chico
5
Brenda Ortiz
2 KFN 16-17, SFB 16-17,
Mauricio Chico
6
Matias Ulpo
2 KMB 14-15, SMB 14-15,
Mauricio Chico

Dojo: Washington Shotokan Association


No

Name

Divisions

Coach

1
Andre Lamego
1 KMA 35-Up,
Maria Ungureanu