Tournament: Kobushi Cup 2020. Date: 2/22/20. Athletes: 153

Divisions: Kata 46 Kumite 52 Total 98


No Athlete Photo Country Divisions: K=Kata, S=Kumite Weight Coach Photo
1 Abraham Miguel Cala-Castillo Abraham   Miguel Cala-Castillo ( KMA 16-17) ( SMA 16-17 -63kg) 53 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
2 Alaina Fulk Alaina  Fulk ( KFB 9) ( SFB 9) 40.82 Eddie Aranzazu Eddie  Aranzazu
3 Alejandro Gonzalez Alejandro  Gonzalez ( KMB 6) ( SMB 6) 22.68 Carlos Quintero Carlos   Quintero
4 Alejandro Alvarez Alejandro   Alvarez ( KMB 8) ( SMB 8) 30 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
5 Alejandro Suarez Alejandro  Suarez ( KMN 10-11) ( SMN 10-11) 44.45 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
6 Alessandro Digeronimo Alessandro   Digeronimo ( KMA 12-13) ( SMA 12-13 -48kg) 40 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
7 Alex Monch Alex  Monch ( KMBB 6) ( SMBB 6) 23 Alexander Sanchez Alexander  Sanchez
8 Alina Borras Alina  Borras ( KFN 8) ( SFN 8) 35 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
9 Ana Sofia Rojas Ana Sofia   Rojas ( KFB 10-11) ( SFB 10-11) 40 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
10 Analydiam Camaraza Analydiam   Camaraza ( KFA 12-13) ( SFA 12-13 -45kg) 40 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
11 Andres Fuentes Andres  Fuentes ( KMA 18-34) 76 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
12 Andres Jaime Andres  Jaime ( KB 14-17 ParaKarate) 60 Francisco Santander Francisco  Santander
13 Andrés Eduardo Baptiste-Guinand Andrés Eduardo  Baptiste-Guinand ( KB 18-Up ParaKarate) 70 Francisco Santander Francisco  Santander
14 Andrew Rivero Andrew   Rivero ( SMA 9 -40kg) ( KMA 9) 45.36 German Briceno German   Briceno
15 Anthony Rivero Anthony   Rivero ( KMA 10-11) ( SMA 10-11 -43kg) 40.82 German Briceno German   Briceno
16 Anthony Nodarse Anthony   Nodarse ( KB 14-17 ParaKarate) 65 Francisco Santander Francisco  Santander
17 Antonio Lopez Antonio  Lopez ( KB 18-Up ParaKarate) 70 Francisco Santander Francisco  Santander
18 Aquiles Aular Aquiles  Aular ( KMB 7) ( SMB 7) 28.12 Carlos Quintero Carlos   Quintero
19 Aryen Martinez Aryen  Martinez ( KMB 7) ( SMB 7) 30 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
20 Axel Osorio Axel  Osorio ( KB 11-13 ParaKarate) 40 Francisco Santander Francisco  Santander
21 Beatriz C Camaraza Beatriz   C Camaraza ( KFA 10-11) ( SFA 10-11 -40kg) 32 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
22 Beatriz Fonseca Beatriz  Fonseca ( KG 14-17 ParaKarate) 60 Francisco Santander Francisco  Santander
23 Brandon Cestain Brandon  Cestain ( KB 18-Up ParaKarate) 70 Francisco Santander Francisco  Santander
24 Camila Veloz Camila  Veloz ( KFI 10-11) ( SFI 10-11) 49 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
25 Carlos Garcia Carlos  Garcia ( KMBB 8) ( SMBB 8) 21 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
26 Carlos Ruiz Carlos  Ruiz ( KMB 8) ( SMB 8) 32 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
27 Carlos Javier Briceno Carlos Javier  Briceno ( SMA 16-17 +63kg) 29.83 German Briceno German   Briceno
28 Carolina Gutierrez Carolina  Gutierrez ( KG 18-Up ParaKarate) 66 Francisco Santander Francisco  Santander
29 Charles Gilcrease Charles  Gilcrease ( KB 14-17 ParaKarate) 65 Francisco Santander Francisco  Santander
30 Chris Guerra Chris  Guerra ( KMBB 9) ( SBBB 9) 40 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
31 Christopher Young Christopher  Young ( SMB 12-13) ( KMB 12-13) 53.52 Carlos Quintero Carlos   Quintero
32 Cristhoper Ayala Cristhoper   Ayala ( KMN 10-11) ( SMN 10-11) 25.86 German Briceno German   Briceno
33 Cristhopher Garcia Cristhopher  Garcia ( KMB 8) ( SMB 8) 45.81 German Briceno German   Briceno
34 Dalwin Taboada Dalwin  Taboada ( KMBB 8) ( SMBB 8) 35 Jorge Yuyi Gonzalez Jorge Yuyi  Gonzalez
35 Daniel Puig Daniel  Puig ( KMB 7) ( SMB 7) 28 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
36 Daniel Glen Daniel  Glen ( KMN 8) ( SMN 8) 24.49 Carlos Quintero Carlos   Quintero
37 Daniel Sierra Daniel  Sierra ( KMI 12-13) ( SMI 12-13) 47.17 German Briceno German   Briceno
38 Daniel Contreras Daniel  Contreras ( KMI 12-13) ( SMI 12-13) 47 Luis Medina Luis   Medina
39 Daniel Nieto Daniel   Nieto ( KMA 18-34) 68.95 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
40 Daniel Caredón Daniel  Caredón ( KB 14-17 ParaKarate) 68 Francisco Santander Francisco  Santander
41 Danjehly Lazara Danjehly  Lazara ( KG 18-Up ParaKarate) 73 Francisco Santander Francisco  Santander
42 Dariel Sierra Dariel   Sierra ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 34.93 German Briceno German   Briceno
43 Darius Moore Darius  Moore ( KB 18-Up ParaKarate) 80 Francisco Santander Francisco  Santander
44 David Bavaresco David  Bavaresco ( KMA 21-34) ( SMA 18-34 -65kg) 65 Ali Flores Ali  Flores
45 Deandrey Rodriguez Deandrey   Rodriguez ( KMA 10-11) ( SMA 10-11 -43kg) 33 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
46 Devin Moore Devin  Moore ( KB 18-Up ParaKarate) 58 Francisco Santander Francisco  Santander
47 Diego Guillen Diego   Guillen ( SMA 10-11 +43kg) 45 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
48 Diego Farrel Diego  Farrel ( KB 14-17 ParaKarate) 66 Francisco Santander Francisco  Santander
49 Edgar Torres Edgar   Torres ( SMA 16-17 -63kg) 58 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
50 Efrain Alfonso Efrain   Alfonso ( KMA 35-Up) 80.74 Robert Young Robert   Young
51 Eli Aguilar Eli  Aguilar ( KMB 6) ( SMB 6) 27 Luis Medina Luis   Medina
52 Elissa M Quezada Elissa M  Quezada ( KFI 10-11) ( SFI 10-11) 35 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
53 Emily J Hernandez Emily J  Hernandez ( KFI 12-13) ( SFI 12-13) 44 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
54 Emmanuel Mercedes Emmanuel  Mercedes ( KB 14-17 ParaKarate) 65 Francisco Santander Francisco  Santander
55 Enzo Rodriguez Enzo  Rodriguez ( KMBB 8) ( SMBB 8) 32 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
56 Enzo Sequini Enzo  Sequini ( KMB 10-11) ( SMB 10-11) 33.57 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
57 Esteban Barrero Esteban  Barrero ( KB 18-Up ParaKarate) 78 Francisco Santander Francisco  Santander
58 Estefania Baron Estefania  Baron ( KFA 14-15) ( SFA 14-15 -52kg) 48 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
59 Fabrizio Iriarte Fabrizio  Iriarte ( KMB 9) ( SMB 9) 41 Luis Medina Luis   Medina
60 Federico Coury Federico  Coury ( KMN 9) ( SMN 9) 24.49 Carlos Quintero Carlos   Quintero
61 Francisca Taylor Francisca  Taylor ( KFA 12-13) ( SFA 12-13 +45kg) 58.97 John Fonseca John  Fonseca
62 Freddy Valera Freddy   Valera ( SMA 18-34 +75kg) 82 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
63 Gabriel Nunez Gabriel  Nunez ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 14.52 Carlos Quintero Carlos   Quintero
64 Gabriela Guillen Gabriela   Guillen ( KFA 10-11) ( SFA 10-11 +40kg) 66 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
65 Hugo Garcia Hugo  Garcia ( KMBB 7) ( SMBB 7) 23 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
66 Humbert Bryan Oliva Humbert Bryan  Oliva ( KMB 8) ( SMB 8) 24 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
67 Humberto Tellechea Humberto  Tellechea ( KMA 16-17) ( SMA 16-17 -63kg) 56.25 German Briceno German   Briceno
68 Ian Molina Ian  Molina ( KMBB 6) ( SMBB 6) 18 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
69 Ian Salgado Ian  Salgado ( KMB 6) ( SMB 6) 25 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
70 Ignacio Leal Ignacio  Leal ( KMI 12-13) ( SMI 12-13) 66.23 Carlos Quintero Carlos   Quintero
71 Ivan Getar Ivan  Getar ( KMB 8) ( SMB 8) 40.82 Carlos Quintero Carlos   Quintero
72 Jacob T. Young Jacob T.  Young ( KFB 9) ( SMB 9) 49.9 Carlos Quintero Carlos   Quintero
73 Jahmari Montgomery Jahmari  Montgomery ( KB 18-Up ParaKarate) 74 Francisco Santander Francisco  Santander
74 Jaime De La Sota Jaime  De La Sota ( KMN 18-34) ( SMN 18-34) 69.85 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
75 Jason Guedez Jason   Guedez ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 56.25 German Briceno German   Briceno
76 Javier ponce Javier  ponce ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 36.29 German Briceno German   Briceno
77 Javier Camaraza Jr. Javier   Camaraza Jr. ( KMA 10-11) ( SMA 10-11 -43kg) 32 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
78 Jaylan Levy Jaylan  Levy ( KB 14-17 ParaKarate) 67 Francisco Santander Francisco  Santander
79 Jesus Malaver Jesus  Malaver ( KMN 12-13) ( SMN 12-13) 52 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
80 Joaquin Maduro Joaquin  Maduro ( KMN 7) ( SMN 7) 23 Luis Garcia Luis   Garcia
81 Jonas Schumann Jonas  Schumann ( KB 18-Up ParaKarate) 80 Francisco Santander Francisco  Santander
82 Jose Gil Jose  Gil ( KMA 12-13) ( SMA 12-13 -48kg) 47 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
83 Jose Andres Quintero Jose Andres  Quintero ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 48.08 Carlos Quintero Carlos   Quintero
84 Joseph Barroso Joseph  Barroso ( KB 14-17 ParaKarate) 60 Francisco Santander Francisco  Santander
85 Josua Rivera Josua  Rivera ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 40.82 German Briceno German   Briceno
86 Juan Gonzalez Juan  Gonzalez ( KB 14-17 ParaKarate) 64 Francisco Santander Francisco  Santander
87 Juan Bernardo Davila Juan Bernardo  Davila ( KMI 14-15) ( SMI 14-15) 54.43 Jose Luis Guanchez Jose   Luis Guanchez
88 Juana Isabel Navarro Juana Isabel  Navarro ( KFI 10-11) ( SFI 10-11) 49 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
89 Justin Milanes Justin  Milanes ( SMA 12-13 +48kg) 50 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
90 Katherine Gonzalez Katherine   Gonzalez ( KFA 10-11) ( SFA 10-11 -40kg) 35 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
91 Katlyn Molina Katlyn   Molina ( KFN 8) ( SFN 8) 40 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
92 Keanu Osorio Keanu  Osorio ( KB 7-10 ParaKarate) 30 Francisco Santander Francisco  Santander
93 Kenay Serrano Kenay  Serrano ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 63 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
94 Kendry Pacheco Kendry  Pacheco ( KMB 7) ( SMB 7) 39.92 Carlos Quintero Carlos   Quintero
95 Keven Osorio Valdez Keven   Osorio Valdez ( KMA 10-11) ( SMA 10-11 -43kg) 42 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
96 Kevin Garcia Kevin  Garcia ( KMBB 5) ( SMBB 5) 19.23 German Briceno German   Briceno
97 Kin Meng Kcomt Kin   Meng Kcomt ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 36.74 Carlos Quintero Carlos   Quintero
98 Lauren Falcon Lauren  Falcon ( KFN 8) ( SFN 8) 25 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
99 Leandro Polo Leandro  Polo ( KB 18-Up ParaKarate) 80 Francisco Santander Francisco  Santander
100 Linet Sierra Linet  Sierra ( KFB 7) ( SFB 7) 23 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
101 Lorenzo Piraquive Lorenzo   Piraquive ( KMN 10-11) ( SMN 10-11) 46 Jose Luis Guanchez Jose   Luis Guanchez
102 Luca Serafimovich Luca  Serafimovich ( SMA 10-11 -43kg) 36.74 Maria Eliana Lopez Maria   Eliana Lopez
103 Lucia Aldave Lucia  Aldave ( KFN 7) ( SFN 7) 25 Luis Medina Luis   Medina
104 Luis Marcano Luis   Marcano ( KMB 9) ( SMB 9) 49.9 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
105 Luis Mejia Luis  Mejia ( KB 18-Up ParaKarate) 69 Francisco Santander Francisco  Santander
106 Makenzie Gable Makenzie  Gable ( KFA 14-15) ( SFA 14-15 -52kg) 40.82 John Fonseca John  Fonseca
107 Manuel Araque Manuel  Araque ( KMB 8) ( SMB 8) 33 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
108 Manuel Maya Manuel  Maya ( KB 18-Up ParaKarate) 76 Francisco Santander Francisco  Santander
109 Manuel Angel Ramos Manuel Angel  Ramos ( KMN 8) ( SMN 8) 34.02 German Briceno German   Briceno
110 Mariano Alva Mariano   Alva ( KMN 6) ( SMN 6) 20 Luis Medina Luis   Medina
111 Marko Mikunovic Marko  Mikunovic ( KMI 9) ( SMI 9) 26 Luis Medina Luis   Medina
112 Markuseley Perez Lopez Markuseley   Perez Lopez ( KMB 4) ( SMB 4) 38 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
113 Martin Davila Martin  Davila ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 48 Jose Luis Guanchez Jose   Luis Guanchez
114 Massimo Barnabei Massimo  Barnabei ( KMN 7) ( SMN 7) 22.68 Douglas Abreu Douglas  Abreu
115 Mateo Retto Mateo  Retto ( KMB 9) ( SMB 8) 36 Luis Medina Luis   Medina
116 Mateo Núñez Mateo  Núñez ( KMN 9) ( SMN 9) 31.75 Luis Medina Luis   Medina
117 Mathew Garcia Mathew  Garcia ( KMBB 8) ( SMBB 8) 45 Jorge Yuyi Gonzalez Jorge Yuyi  Gonzalez
118 Matias Aguedo Matias  Aguedo ( KMBB 6) ( SMBB 6) 30 Luis Medina Luis   Medina
119 Matias Lopez Matias  Lopez ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 42.18 Carlos Quintero Carlos   Quintero
120 Mauricio Perez Mauricio  Perez ( KMN 7) ( SMN 7) 11.34 Carlos Quintero Carlos   Quintero
121 Mauricio Garcia Mauricio  Garcia ( KMN 12-13) ( SMN 12-13) 51 Luis Medina Luis   Medina
122 Melanye Altuve Melanye  Altuve ( KFA 12-13) ( SFA 12-13 -45kg) 42.37 German Briceno German   Briceno
123 Mia Sequini Mia  Sequini ( KFB 7) ( SFB 7) 25 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
124 Michael Zayas Michael  Zayas ( KMB 10-11) ( SMB 10-11) 45 Jorge Yuyi Gonzalez Jorge Yuyi  Gonzalez
125 Nicolas Spence Nicolas  Spence ( KB 14-17 ParaKarate) 56 Francisco Santander Francisco  Santander
126 Noah Bagwandeen Noah  Bagwandeen ( KMB 8) ( SMB 8) 38 Alexander Sanchez Alexander  Sanchez
127 Pablo Aurrecoechea Pablo  Aurrecoechea ( KMB 7) ( SMB 7) 40.82 Carlos Quintero Carlos   Quintero
128 Patricio Gonzalez Patricio  Gonzalez ( KMB 8) ( SMB 8) 33.11 Jose Luis Guanchez Jose   Luis Guanchez
129 Pedro Sanchez Pedro  Sanchez ( KMA 12-13) ( SMA 12-13 +48kg) 60 Douglas Abreu Douglas  Abreu
130 Rafaella Alva Rafaella  Alva ( KFB 9) ( SFB 8) 26 Luis Medina Luis   Medina
131 Ramcel Valdes Ramcel  Valdes ( KMI 10-11) ( SMI 10-11) 34 Jorge Yuyi Gonzalez Jorge Yuyi  Gonzalez
132 Ramón Montero Ramón  Montero ( KB 18-Up ParaKarate) 75 Francisco Santander Francisco  Santander
133 Rayan Khan Rayan  Khan ( KMI 12-13) ( SMI 12-13) 43.09 Eddie Aranzazu Eddie  Aranzazu
134 Rene Aleaman Rene    Aleaman ( KMN 10-11) ( SMN 10-11) 47.17 German Briceno German   Briceno
135 Richard Brito Richard  Brito ( KB 18-Up ParaKarate) 68 Francisco Santander Francisco  Santander
136 Robin Gonzalez Robin  Gonzalez ( KMB 6) ( SMB 6) 30 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
137 Samesha Jones Samesha  Jones ( KG 18-Up ParaKarate) 70 Francisco Santander Francisco  Santander
138 Samuel Narvaez Samuel  Narvaez ( KMB 5) ( SMB 5) 21.77 Carlos Quintero Carlos   Quintero
139 Samuel Sambrana Samuel   Sambrana ( KMA 16-17) ( SMA 16-17 -63kg) 24 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
140 Saneyah Khan Saneyah  Khan ( KFI 14-15) ( SFI 14-15) 46.27 Eddie Aranzazu Eddie  Aranzazu
141 Scarlett M. Hernandez Scarlett   M. Hernandez ( KFI 8) ( SFI 8) 32 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
142 Sebastian Sanchez Sebastian  Sanchez ( KMB 5) ( SMB 5) 22 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo
143 Sebastian Sendon Sebastian  Sendon ( KMI 12-13) ( SMI 12-13) 38.1 Carlos Quintero Carlos   Quintero
144 Sergio O'Reilly Sergio  O'Reilly ( KB 18-Up ParaKarate) 78 Francisco Santander Francisco  Santander
145 Sofia Glen Sofia  Glen ( KFB 6) ( SFB 6) 20.41 Carlos Quintero Carlos   Quintero
146 Solomon Taylor Solomon   Taylor ( SMA 12-13 +48kg) 52.62 John Fonseca John  Fonseca
147 Tony Roye Tony   Roye ( KMA 18-34) ( SMA 18-34 -65kg) 68 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
148 Tristan Saunders-Long Tristan  Saunders-Long ( KMA 16-17) ( SMA 16-17 +63kg) ( KMA 14-15) ( SMA 14-15 +58kg) 69 John Fonseca John  Fonseca
149 Valeria Vargas Valeria  Vargas ( KFB 6) ( SFB 6) 26 Luis Medina Luis   Medina
150 Valeria Di Geronimo Valeria  Di Geronimo ( KFB 8) ( SFB 8) 25 Alexandra Marquez Alexandra   Marquez
151 Victor Paul Jimenez Victor Paul  Jimenez ( KMA 14-15) ( SMA 14-15 -58kg) 50 Douglas Abreu Douglas  Abreu
152 Xavier Calvo Xavier   Calvo ( SMA 18-34 -75kg) 69 Jesus A. Costa Jesus   A. Costa
153 Zaiden Torres Zaiden  Torres ( KMB 7) ( SMB 7) 23 Carlos A. Riobo Carlos   A. Riobo