Punok Miami Open USAKarate National Qualifier. Date: Saturday, June 2, 2018

Number of divisions: 123. Kata Divisions: 57. Kumite Divisions: 65


KMBB 4 Kata Male 4 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Juan Pablo Torres Jesus A. Costa 600
2 Aaron Velazquez Jesus A. Costa 350

SMBB 4 Kumite Male 4 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Juan Pablo Torres Jesus A. Costa 600
2 Aaron Velazquez Jesus A. Costa 350

KMBB 5 Kata Male 5 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Zaiden Torres Carlos A. Riobo 600
2 Alex Estrada Miguel Zamora 350
3 Robin Gonzalez Jesus A. Costa 250
4 Aryen Martinez Carlos A. Riobo 250
5 Diego Infante Candy Villagra 100

SMBB 5 Kumite Male My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Zaiden Torres Carlos A. Riobo 600
2 Diego Infante Candy Villagra 350
3 Aryen Martinez Carlos A. Riobo 250
4 Robin Gonzalez Jesus A. Costa 250
5 Alex Estrada Miguel Zamora 100

KMB 5 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Luciano Diaz Jose Santaella 600
2 Isaac Arendsz Gustavo Velasquez 350
3 Luis Sanchez Luis Sanchez 250
4 Luka Arrieta Jose Santaella 250
5 Matthew Toledo Jesus A. Costa 100

SMB 5 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Luciano Diaz Jose Santaella 600
2 Luis Sanchez Luis Sanchez 350
3 Luka Arrieta Jose Santaella 250
4 Edwing Aguillon Dennis Novo 250
5 Matthew Toledo Jesus A. Costa 100
6 Isaac Arendsz Gustavo Velasquez 100

KMBB 6 Kata Male 6 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Caleb Pantoja Darwin Rojas 600
2 Ian Garcia Carlos A. Riobo 350
3 Gabriel Aza Carlos A. Riobo 250
4 Steven Alvarez Jesus A. Costa 250
5 Alex Ulloa Jesus A. Costa 100
6 Aaron Gonzalez Jesus A. Costa 100
7 Jhonathan Rodriguez Jesus A. Costa 100
8 Alejandro Escobar Silveiro Jesus A. Costa 100
9 Daniel Puig Carlos A. Riobo 100
10 Max Rodriguez Darwin Rojas 100
11 Anyelo Gonzalez Jesus A. Costa 100

SMBB 6 Kumite Male My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Daniel Puig Carlos A. Riobo 600
2 Anyelo Gonzalez Jesus A. Costa 350
3 Max Rodriguez Darwin Rojas 250
4 Jhonathan Rodriguez Jesus A. Costa 250
5 Aaron Gonzalez Jesus A. Costa 100
6 Eric Daniel Santana Dennis Novo 100
7 Daniel Masmitja Dennis Novo 100
8 Caleb Pantoja Darwin Rojas 100
9 Ian Garcia Carlos A. Riobo 100
10 Gabriel Aza Carlos A. Riobo 100
11 Alex Ulloa Jesus A. Costa 100
12 Steven Alvarez Jesus A. Costa 100
13 Alejandro Escobar Silveiro Jesus A. Costa 100

KFB 6 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Kenzie Achong Tim Hilgenberg 600
2 Ren Ubeda April Noss 350
3 Grace Santana Carlos Quintero 250
4 Alexa Gonzalez Jorge Franco 250

KMB 6 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Daniel Glen Candy Villagra 600
2 Alejandro Quirantes Jesus A. Costa 350
3 Israel Rodriguez Darwin Rojas 250

SFB 6 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Kenzie Achong Tim Hilgenberg 600
2 Alexa Gonzalez Jorge Franco 350
3 Grace Santana Carlos Quintero 250

SMB 6 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Matthiew Diaz Rodriguez Dennis Novo 600
2 Alejandro Quirantes Jesus A. Costa 350
3 Israel Rodriguez Darwin Rojas 250
4 Daniel Glen Candy Villagra 250

KFN 6 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Brianna Altuve-Viloria Misael Barcenas 600
2 Scarlett M. Hernandez Jesus A. Costa 350
3 Emma M Casalins Carlos A. Riobo 250

KMN 6 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Bryce Joseph Oswaldo Antonio Lopez Hernandez 600
2 Dominic Scarpa Bryant Martinez 350

SFN 6 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Scarlett M. Hernandez Jesus A. Costa 600
2 Brianna Altuve-Viloria Misael Barcenas 350
3 Emma M Casalins Carlos A. Riobo 250

KFBB 7 Kata Female 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 tarcy vides Jorge Franco 600
2 Alina Borras Jesus A. Costa 350
3 Angela Vazquez Carlos A. Riobo 250

SMN 6 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Bryce Joseph Oswaldo Antonio Lopez Hernandez 600
2 Dominic Scarpa Bryant Martinez 350

KMBB 7 Kata Male 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Gianlucas Barreiro Carlos A. Riobo 600
2 kevin Perez Jorge Franco 350
3 Jayden Llosa Carlos A. Riobo 250
4 Jose Perez Jorge Franco 250
5 Manuel Araque Carlos A. Riobo 100
6 Angel D. Ortega Jesus A. Costa 100
7 Anthony Macaya Jesus A. Costa 100
8 Nathan Jordao Tim Hilgenberg 100

SFBB 7 Kumite Female 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Alina Borras Jesus A. Costa 600
2 tarcy vides Jorge Franco 350
3 Angela Vazquez Carlos A. Riobo 250

SMBB 7 Kumite Male 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Manuel Araque Carlos A. Riobo 600
2 kevin Perez Jorge Franco 600
3 Jayden Llosa Carlos A. Riobo 350
4 Jose Perez Jorge Franco 350
5 Gianlucas Barreiro Carlos A. Riobo 100
6 Angel D. Ortega Jesus A. Costa 100
7 Anthony Macaya Jesus A. Costa 100
8 Nathan Jordao Tim Hilgenberg 100
9 Abraham Sigler Dennis Novo 100

KMB 7 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Jefferson Bonilla Darwin Rojas 600
2 Anthony Esquijarosa Jesus A. Costa 350
3 Santiago Jose Cedeno Julio Cesar Egoavil 250
4 Dylan Cabral Norberto Ortiz 250
5 Skyler Wosar Yasuyoshi Saito 100

SMB 7 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Anthony Esquijarosa Jesus A. Costa 600
2 Skyler Wosar Yasuyoshi Saito 350
3 Santiago Jose Cedeno Julio Cesar Egoavil 250
4 Dylan Cabral Norberto Ortiz 250
5 Jefferson Bonilla Darwin Rojas 100
6 Nathan Jordao Tim Hilgenberg 100

KFN 7 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Kaitlyn Achong Tim Hilgenberg 600
2 Lauren Falcon Carlos A. Riobo 250
3 Stephanie Alfonso Jesus A. Costa 250

KMN 7 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Kenneth Arce Rodriguez Jorge Franco 600
2 Andrew Rivero German Briceno 350
3 Jamison Diaz Miguel Ochoa 250
4 Ryan Andrews Antonio Palmieri 250
5 Jancarlos Yero Jesus A. Costa 100
6 Juan Rojas Luis Sanchez 100

SFN 7 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Lauren Falcon Carlos A. Riobo 600
2 Stephanie Alfonso Jesus A. Costa 350
3 Kaitlyn Achong Tim Hilgenberg 250

SMN 7 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Jamison Diaz Miguel Ochoa 600
2 Ryan Andrews Antonio Palmieri 350
3 Juan Rojas Luis Sanchez 250
4 Andrew Rivero German Briceno 250
5 Jancarlos Yero Jesus A. Costa 100
6 Kenneth Arce Rodriguez Jorge Franco 100

KFBB 8 Kata Female 8 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Ariany Valdes Jesus A. Costa 600

KMBB 8 Kata Male 8 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Gabriel Lopez Carlos A. Riobo 600
2 Christopher Lopez Carlos A. Riobo 600
3 Jordan Sosa Christian Gutierrez 600
4 Josue Ramires Jorge Franco 600
5 Gabriel Jiminian Carlos A. Riobo 350
6 Derick Sarmiento Eduardo Macias 350
7 Mathew Franceda Jesus A. Costa 100

SFBB 8 Kumite Female My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Ariany Valdes Jesus A. Costa 600

SMBB 8 Kumite Male My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Josue Ramires Jorge Franco 600
2 Christopher Lopez Carlos A. Riobo 250
3 Gabriel Jiminian Carlos A. Riobo 100
4 Gabriel Lopez Carlos A. Riobo 100
5 Mathew Franceda Jesus A. Costa 100
6 Jordan Sosa Christian Gutierrez 100
7 Derick Sarmiento Eduardo Macias 100

KFB 8 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Juana Isabel Navarro Jesus A. Costa 600
2 Alessandra Mei Suarez Misael Barcenas 350
3 Emma Sandoval Juan Fernandez 250

KMB 8 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Omar Manuel Rodriguez Norberto Ortiz 600
2 Franklin Gomez Yoslen Lopez 350
3 Patrick Perez Yoslen Lopez 250

SFB 8 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Juana Isabel Navarro Jesus A. Costa 600
2 Alessandra Mei Suarez Misael Barcenas 350
3 Emma Sandoval Juan Fernandez 250

SMB 8 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Franklin Gomez Yoslen Lopez 600
2 Omar Manuel Rodriguez Norberto Ortiz 350
3 Patrick Perez Yoslen Lopez 250

KFN 8 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Amaya Richards-Walton Julio Cesar Egoavil 600
2 Treasure Reese Paul Danos 350
3 Camila Veloz Jesus A. Costa 250
4 Elissa J. Quesada Jesus A. Costa 250
5 Emily Prado Carlos A. Riobo 100
6 Audrey Sandoval Juan Fernandez 100

KMN 8 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Rodrigo Rodriguez Gustavo Velasquez 600
2 Deandrey Rodriguez Carlos A. Riobo 350
3 Keny Nery Yoslen Lopez 250
4 Jesus Enrrique Pinto Yoslen Lopez 250
5 Alejandro Suarez Alexandra Marquez 100
6 Zac Zeng Eduardo Macias 100
7 Ubaldo Rivero Jesus Felipe Romero 100
8 Jonathan Masson jr. Robenson Dorvil 100
9 Braylen Rocha Yoslen Lopez 100

SFN 8 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Camila Veloz Jesus A. Costa 600
2 Elissa J. Quesada Jesus A. Costa 350
3 Amaya Richards-Walton Julio Cesar Egoavil 250
4 Treasure Reese Paul Danos 250
5 Emily Prado Carlos A. Riobo 100
6 Audrey Sandoval Juan Fernandez 100

SMN 8 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Braylen Rocha Yoslen Lopez 600
2 Deandrey Rodriguez Carlos A. Riobo 350
3 Zac Zeng Eduardo Macias 250
4 Ubaldo Rivero Jesus Felipe Romero 250
5 Keny Nery Yoslen Lopez 100
6 Christofer Lara Bryant Martinez 100
7 Rodrigo Rodriguez Gustavo Velasquez 100
8 Jonathan Masson jr. Robenson Dorvil 100
9 Alejandro Suarez Alexandra Marquez 100
10 Jesus Enrrique Pinto Yoslen Lopez 100

KFI 8 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Beatriz C Camaraza Carlos A. Riobo 600
2 Isabella Sanchez Luis Sanchez 600

KMI 8 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Javier Camaraza Jr. Carlos A. Riobo 600
2 Christofer Lara Bryant Martinez 350

SFI 8 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Isabella Sanchez Luis Sanchez 600
2 Beatriz C Camaraza Carlos A. Riobo 350

SMI 8 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Javier Camaraza Jr. Carlos A. Riobo 600
2 Christofer Lara Bryant Martinez 350

KFB 9 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Nicole Jordao Tim Hilgenberg 600
2 Gia Gonzalo German Briceno 350
3 Kitana Patterson Paul Danos 250

KMB 9 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Gabriel Ferrero Norberto Ortiz 600
2 Ederik Jong Gustavo Velasquez 600
3 Christopher Velasquez Gustavo Velasquez 600
4 Alejandro Artile Jesus A. Costa 350
5 Kayden Valdes German Briceno 100

SFB 9 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Nicole Jordao Tim Hilgenberg 600
2 Kitana Patterson Paul Danos 350
3 Gia Gonzalo German Briceno 250

SMB 9 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Kayden Valdes German Briceno 600
2 Gabriel Ferrero Norberto Ortiz 350
3 Christopher Velasquez Gustavo Velasquez 250
4 Ederik Jong Gustavo Velasquez 250
5 Alejandro Artile Jesus A. Costa 100

KMN 9 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Dylan Rivera Misael Barcenas 600
2 Kevin Luis Porto Miguel Ochoa 350
3 Jose Andres Quintero Candy Villagra 250
4 Devonte Jean-Philippe Juan Fernandez 250
5 Xhaidon Carrera Eduardo Macias 100
6 Cesar Garzon Darwin Rojas 100

SMN 9 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Dylan Rivera Misael Barcenas 600
2 Kevin Luis Porto Miguel Ochoa 350
3 Jose Andres Quintero Candy Villagra 250
4 Devonte Jean-Philippe Juan Fernandez 250
5 Xhaidon Carrera Eduardo Macias 100
6 Cesar Garzon Darwin Rojas 100

KFI 9 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Mia Chassagne Miguel Ochoa 600
2 Anna Landzberg Luis Sanchez 350
3 Alexandria Andrews Paul Danos 250
4 Sofia Fernandez Juan Fernandez 250

KMI 9 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Jonal M Hernandez Carlos A. Riobo 600
2 Hector Sanchez Luis Sanchez 350
3 Dominic Scarpa Bryant Martinez 250
4 Javier Perez Carlos A. Riobo 100
5 Daniel Perez Carlos A. Riobo 100
6 Leonardo Lavin Yasuyoshi Saito 100
7 Cesar Abraham Leon Oswaldo Antonio Lopez Hernandez 100

SFI 9 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Mia Chassagne Miguel Ochoa 600
2 Anna Landzberg Luis Sanchez 350
3 Alexandria Andrews Paul Danos 250

SMI 9 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Jonal M Hernandez Carlos A. Riobo 600
2 Anthony Rivero German Briceno 350
3 Hector Sanchez Luis Sanchez 250
4 Cesar Abraham Leon Oswaldo Antonio Lopez Hernandez 250
5 Dominic Scarpa Bryant Martinez 250
6 Daniel Perez Carlos A. Riobo 100
7 Javier Perez Carlos A. Riobo 100
8 Leonardo Lavin Yasuyoshi Saito 100

KFB 10-11 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Gila Berlagosky Julio Cesar Egoavil 600
2 Mckayla Rittagan Paul Danos 350
3 Sabrina Garcia Carlos A. Riobo 250
4 Yarely V. Pichardo Jesus A. Costa 250

KMB 10-11 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Ken Sato Antonio Palmieri 600
2 manuel ochoa Jorge Franco 350
3 Juan Pablo Duran Carlos A. Riobo 250
4 Leandro Rodriguez German Briceno 250
5 Jose E. Cervera Norberto Ortiz 100
6 Israel Burgos German Briceno 100
7 Kevin Valdes German Briceno 100
8 Heldrick Yana Gustavo Velasquez 100
9 Alejandro Zarazar Yoslen Lopez 100
10 Cesar Rodriguez Jorge Franco 100
11 Luis Jimenez Jorge Franco 100

SFB 10-11 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Gila Berlagosky Julio Cesar Egoavil 600
2 Yarely V. Pichardo Jesus A. Costa 350
3 Sabrina Garcia Carlos A. Riobo 250
4 Mckayla Rittagan Paul Danos 250

SMB 10-11 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Cesar Rodriguez Jorge Franco 600
2 Miguel Angel Acebo Dennis Novo 350
3 manuel ochoa Jorge Franco 250
4 Israel Burgos German Briceno 250
5 Leandro Rodriguez German Briceno 100
6 Kevin Valdes German Briceno 100
7 Ken Sato Antonio Palmieri 100
8 Sean Michael Santana Dennis Novo 100
9 Heldrick Yana Gustavo Velasquez 100
10 Alejandro Zarazar Yoslen Lopez 100
11 Jose E. Cervera Norberto Ortiz 100
12 Luis Jimenez Jorge Franco 100
13 Juan Pablo Duran Carlos A. Riobo 100

KFN 10-11 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Alessia Blaschitz Cristina Reyes 600
2 Rachel Bolivar Julio Cesar Egoavil 350
3 Gabriela Guillen Jesus A. Costa 250
4 Emily J Hernandez Jesus A. Costa 250
5 Ashley Velazquez Jesus A. Costa 100

KMN 10-11 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Nathan Boekhoudt Gustavo Velasquez 600
2 Nicolas Arrieta Jose Santaella 350
3 Jordan Lopez Louis Lahera 250
4 Larry Hernandez Tim Hilgenberg 250
5 Cole Simmons Bryant Martinez 100
6 Christopher Valladares Norberto Ortiz 100
7 Jose Almeida Jesus A. Costa 100
8 Kenay Serrano Jesus A. Costa 100
9 oswin Trujillo Jorge Franco 100

SFN 10-11 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Gabriela Guillen Jesus A. Costa 600
2 Emily J Hernandez Jesus A. Costa 350
3 Rachel Bolivar Julio Cesar Egoavil 250
4 Alessia Blaschitz Cristina Reyes 250
5 Ashley Velazquez Jesus A. Costa 100

SMN 10-11 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Nathan Boekhoudt Gustavo Velasquez 600
2 Nicolas Arrieta Jose Santaella 350
3 Larry Hernandez Tim Hilgenberg 250
4 Jordan Lopez Louis Lahera 250
5 Kenay Serrano Jesus A. Costa 100
6 Jose Almeida Jesus A. Costa 100
7 Christopher Valladares Norberto Ortiz 100
8 Cole Simmons Bryant Martinez 100
9 oswin Trujillo Jorge Franco 100

KFI 10-11 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Analydiam Camaraza Carlos A. Riobo 600
2 Catherine Nguyen Tim Hilgenberg 350
3 Sofia Rivero Jesus Felipe Romero 250
4 Sofia Stewart Miguel Ochoa 250
5 Valeria Alzate Eduardo Macias 100
6 Katherine Gonzalez Jesus A. Costa 100

KMI 10-11 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Jose Mendoza Luis Sanchez 600
2 Roman Alejandro Melendez Dennis Novo 350
3 Juan I. Negretti Alexandra Marquez 250
4 Alessandro Digeronimo Alexandra Marquez 250
5 Mario Entenza Jesus A. Costa 100
6 David Graves Luis Lugo 100
7 Dan Berlagosky Julio Cesar Egoavil 100
8 Adrian Cros Yasuyoshi Saito 100
9 Michael Alvarez Jesus A. Costa 100
10 Raymond Graves II Luis Lugo 100
11 Kin Meng Kcomt Candy Villagra 100
12 Andrew Anaya Juan Fernandez 100
13 Kai Ubeda April Noss 100
14 Takumi Fenderson April Noss 100
15 Jesus González Miguel Zamora 100

SFI 10-11 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Sofia Stewart Miguel Ochoa 600
2 Sofia Rivero Jesus Felipe Romero 350
3 Valeria Alzate Eduardo Macias 250
4 Catherine Nguyen Tim Hilgenberg 250
5 Analydiam Camaraza Carlos A. Riobo 100

SMI 10-11 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Roman Alejandro Melendez Dennis Novo 600
2 David Graves Luis Lugo 350
3 Kin Meng Kcomt Candy Villagra 250
4 Dan Berlagosky Julio Cesar Egoavil 250
5 Jose Mendoza Luis Sanchez 100
6 Mario Entenza Jesus A. Costa 100
7 Michael Alvarez Jesus A. Costa 100
8 Raymond Graves II Luis Lugo 100
9 Andrew Anaya Juan Fernandez 100
10 Alessandro Digeronimo Alexandra Marquez 100
11 Juan I. Negretti Alexandra Marquez 100
12 Adrian Cros Yasuyoshi Saito 100
13 Jesus González Miguel Zamora 100

KFA 10-11 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Gabriela Hernandez Luis Sanchez 600
2 Dannah Cisneros Carlos A. Riobo 350

KMA 10-11 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Chase Polley Misael Barcenas 600
2 Luis Corao Jesus A. Costa 350
3 Kevin Ghasseminia Tim Hilgenberg 250
4 James Diaz Miguel Ochoa 250
5 Sergey Simakov Jesus A. Costa 100
6 Alexander Bracho Jesus A. Costa 100
7 Diego Guillen Jesus A. Costa 100
8 Luca Guida Robert Young 100
9 Ryland Volker Robert Young 100
10 Mark Shor Robert Young 100
11 Brian Perez Robert Young 100
12 Benja Hwang Troy Hirschkorn 100
13 Topher Hwang Troy Hirschkorn 100
14 Justin Milanes Conrado Milanes 100
15 Blake Joseph Oswaldo Antonio Lopez Hernandez 100

SFA 10-11 -47kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Gabriela Hernandez Luis Sanchez 600
2 Dannah Cisneros Carlos A. Riobo 350

SMA 10-11 -52kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 James Diaz Miguel Ochoa 600
2 Brian Perez Robert Young 350
3 Chase Polley Misael Barcenas 250
4 Blake Joseph Oswaldo Antonio Lopez Hernandez 250
5 Luis Corao Jesus A. Costa 100
6 Sergey Simakov Jesus A. Costa 100
7 Luca Guida Robert Young 100
8 Benja Hwang Troy Hirschkorn 100

SMA 10-11 +52kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Diego Guillen Jesus A. Costa 600
2 Alexander Bracho Jesus A. Costa 350
3 Ryland Volker Robert Young 250
4 Justin Milanes Conrado Milanes 250
5 Mark Shor Robert Young 100
6 Kevin Ghasseminia Tim Hilgenberg 100
7 Topher Hwang Troy Hirschkorn 100

KMB 12-13 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Giacomo Rodriguez Candy Villagra 100
2 Manuel Espinosa Louis Lahera 100
3 Yoan Exposito Christian Gutierrez 100
4 Lorenzo Paez Jesus Felipe Romero 100
5 Luis Enrique Calderon Jorge Laurencio 100

SMB 12-13 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Luis Enrique Calderon Jorge Laurencio 600
2 Yoan Exposito Christian Gutierrez 600
3 Manuel Espinosa Louis Lahera 350
4 Giacomo Rodriguez Candy Villagra 350

KFN 12-13 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Edith Shaw Gustavo Velasquez 600
2 Mariana Stojanov Julio Cesar Egoavil 350
3 Allejandra Becerra Gustavo Velasquez 350

KMN 12-13 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Jeshua Mejia Gustavo Velasquez 600
2 Alexander Franco Yoslen Lopez 350
3 Kevin Perez Carlos A. Riobo 250
4 Javier Santiago Luis Sanchez 100
5 Kemil Marte Juan Fernandez 100
6 Jonathan Carraha Eduardo Macias 100
7 Edmar Frank Eduardo Macias 100

SFN 12-13 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Edith Shaw Gustavo Velasquez 600
2 Allejandra Becerra Gustavo Velasquez 350
3 Mariana Stojanov Julio Cesar Egoavil 250

SMN 12-13 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Alexander Franco Yoslen Lopez 600
2 Jeshua Mejia Gustavo Velasquez 350
3 Jonathan Carraha Eduardo Macias 250
4 Edmar Frank Eduardo Macias 250
5 Kevin Perez Carlos A. Riobo 100
6 Javier Santiago Luis Sanchez 100
7 Kemil Marte Juan Fernandez 100

KFI 12-13 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Julia Borchers Juan Fernandez 600
2 Phoebe Thumm April Noss 600
3 Teresa Stuart Miguel Ochoa 350
4 Huilin Xie Gustavo Velasquez 350

KMI 12-13 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Andres Martinez Luis Sanchez 600
2 Benjamin Warnike Misael Barcenas 350
3 Alexander Arutyunov Julio Cesar Egoavil 250
4 Daniel Hernandez German Briceno 250
5 Lucas Bellomo Jesus A. Costa 100
6 Rosias Romulus Juan Fernandez 100
7 Angelo Luizzi Darwin Rojas 100
8 Aldryn Rocha Yoslen Lopez 100

SFI 12-13 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Teresa Stuart Miguel Ochoa 600
2 Julia Borchers Juan Fernandez 350
3 Huilin Xie Gustavo Velasquez 250

SMI 12-13 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Aldryn Rocha Yoslen Lopez 600
2 Alexander Arutyunov Julio Cesar Egoavil 350
3 Lucas Bellomo Jesus A. Costa 250
4 Andres Martinez Luis Sanchez 250
5 Benjamin Warnike Misael Barcenas 100
6 Daniel Hernandez German Briceno 100
7 Rosias Romulus Juan Fernandez 100

KFA 12-13 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Arwen Bertrand Tim Hilgenberg 350
2 Mirian Trujillo Cristina Reyes 250
3 Eyla Vegas German Briceno 250
4 Caitlyn R Casalins Carlos A. Riobo 100
5 Luna M. Banks Luis Sanchez 100
6 Sofia Guida Robert Young 100
7 Isabella Lam Misael Barcenas 100
8 Amelia Dubero Gustavo Velasquez 100

KMA 12-13 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Rodrigo Herrero Luis Sanchez 600
2 Daniel Jai Hwang Troy Hirschkorn 350
3 Naruki Yabune Luis Sanchez 250
4 Jean M. Dorta Miguel Ochoa 250
5 Brian Altuve-Viloria Misael Barcenas 100
6 Cesar Yunior Cruz Miguel Ochoa 100
7 Lyan Gonzalez Miguel Ochoa 100

SFA 12-13 -50kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Arwen Bertrand Tim Hilgenberg 600
2 Eyla Vegas German Briceno 350
3 Luna M. Banks Luis Sanchez 250
4 Amelia Dubero Gustavo Velasquez 100
5 Caitlyn R Casalins Carlos A. Riobo 100

SFA 12-13 +50kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Mirian Trujillo Cristina Reyes 600
2 Gigi Hernandez Tim Hilgenberg 350

SMA 12-13 -56kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Jean M. Dorta Miguel Ochoa 600
2 Brian Altuve-Viloria Misael Barcenas 350
3 Naruki Yabune Luis Sanchez 250

SMA 12-13 +56kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Cesar Yunior Cruz Miguel Ochoa 600
2 Lyan Gonzalez Miguel Ochoa 350
3 Juan F. Diaz Carlos Quintero 250
4 Rodrigo Herrero Luis Sanchez 250
5 Daniel Jai Hwang Troy Hirschkorn 100

KMB 14-15 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Daniel Paz Luis Sanchez 600
2 Christopher Garcia Gustavo Velasquez 600

SMB 14-15 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Christopher Garcia Gustavo Velasquez 600
2 Daniel Paz Luis Sanchez 350

KMN 14-15 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Carlos Jose Concepcion Yasuyoshi Saito 100
2 Yohan Berrios Carlos A. Riobo 100

SMN 14-15 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Carlos Jose Concepcion Yasuyoshi Saito 600
2 Yohan Berrios Carlos A. Riobo 350

KFI 14-15 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Isabella Navarro Cristina Reyes 600
2 Trinity Meza Gustavo Velasquez 250

KMI 14-15 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Henry Jimenez Miguel Ochoa 600
2 Christopher Carreha Gustavo Velasquez 100
3 Julio Jimenez Yoslen Lopez 100

SFI 14-15 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Trinity Meza Gustavo Velasquez 600
2 Isabella Navarro Cristina Reyes 250

SMI 14-15 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Henry Jimenez Miguel Ochoa 600
2 Jeison Gonzalez Jesus A. Costa 600
3 Julio Jimenez Yoslen Lopez 350
4 Christopher Carreha Gustavo Velasquez 100

KFA 14-15 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Stefi Mestroni Luis Sanchez 600
2 Sofia Guida Robert Young 600
3 Alyssa Richards-Walton Julio Cesar Egoavil 350
4 Christine Nguyen Tim Hilgenberg 350
5 Leilane Dominguez German Briceno 250
6 Claire Overfelt Ricardo Guerrero 250

KMA 14-15 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Robert Torres Robert Young 600
2 Cody K Lam Misael Barcenas 250
3 Nicholas Yika-Cuadra Mamdouh Ibrahim 100
4 Marlon Llanes Norberto Ortiz 100
5 Ruben Barthelemy Jose Santaella 100
6 Janco Dorta Miguel Ochoa 100
7 Abraham Miguel Cala-Castillo Carlos A. Riobo 100
8 Richard Epstein Robert Young 100
9 Ricardo Herrero Luis Sanchez 100
10 Edgar Torres Jesus A. Costa 100
11 Bryant Martinez Bryant Martinez 100

SFA 14-15 -52kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Madilyn Jennings Justin Rangel 600
2 Leilane Dominguez German Briceno 350
3 Stefi Mestroni Luis Sanchez 250
4 Alyssa Richards-Walton Julio Cesar Egoavil 250

SFA 14-15 +52kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Gigi Hernandez Tim Hilgenberg 100
2 Sara Hostettler Samantha Hostettler 100

SMA 14-15 -62kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Janco Dorta Miguel Ochoa 600
2 Edgar Torres Jesus A. Costa 350
3 Riky Garcia Noel Hernandez 250
4 Abraham Miguel Cala-Castillo Carlos A. Riobo 250

SMA 14-15 +62kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Matias Nicolopulos Maria Eliana Lopez 600
2 Lester Diaz Miguel Ochoa 350
3 Nicholas Yika-Cuadra Mamdouh Ibrahim 250
4 Edgar Ryan Hernandez Tim Hilgenberg 250
5 Ruben Barthelemy Jose Santaella 100
6 Marlon Llanes Norberto Ortiz 100
7 Ricardo Herrero Luis Sanchez 100
8 Evin Alonzo Luis Lugo 100
9 David Ramirez Dennis Novo 100
10 Diego Zerpa Jesus A. Costa 100
11 Bryant Martinez Bryant Martinez 100
12 Carlos Javier Cabezo Regulo Esteves 100

KFN 16-17 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Mariana Rodriguez Gustavo Velasquez 600
2 Liliana Kock Eduardo Macias 350

SFN 16-17 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Liliana Kock Eduardo Macias 600
2 Mariana Rodriguez Gustavo Velasquez 350

KFI 16-17 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Milly Valles Gustavo Velasquez 600
2 Yanilly Machado Miguel Ochoa 350

KMI 16-17 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Juan David Velaz Gustavo Velasquez 600
2 John Rodriguez Robert Young 350
3 Bryan Grijalba Carlos Quintero 250

SFI 16-17 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Yanilly Machado Miguel Ochoa 600
2 Milly Valles Gustavo Velasquez 600

SMI 16-17 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Juan David Velaz Gustavo Velasquez 600
2 Bryan Grijalba Carlos Quintero 350
3 John Rodriguez Robert Young 250
4 James Cristian Tim Hilgenberg 250

KFA 16-17 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Daniela Bustamante Robert Young 600
2 Sofia Maldonado Luis Sanchez 350
3 Sofia Elena Moron Marquez Alexandra Marquez 250
4 Emily Vegas German Briceno 250

KMA 16-17 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Daniel Cuervo Robert Young 600
2 Alejandro Angel Calderon Jorge Laurencio 250
3 Christian Gutierrez Louis Lahera 100
4 Jonathan Hormigot Jesus A. Costa 100
5 Antuan Rodriguez Jesus A. Costa 100
6 Andres Proano Luis Sanchez 100
7 Frank Ruiz Luis Sanchez 100
8 Robert Torres Robert Young 100
9 Cody K Lam Misael Barcenas 100
10 Christian Rivera Misael Barcenas 100

SFA 16-17 -54kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Emily Vegas German Briceno 600
2 Daniela Bustamante Robert Young 350
3 Sofia Maldonado Luis Sanchez 250

SMA 16-17 -65kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Antuan Rodriguez Jesus A. Costa 600
2 Christian Rivera Misael Barcenas 350
3 Jonathan Hormigot Jesus A. Costa 250
4 Frank Ruiz Luis Sanchez 100

SMA 16-17 +65kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Christian Moncada Maria Eliana Lopez 600
2 Andres Proano Luis Sanchez 350
3 Enzo Diaz Jesus Felipe Romero 350
4 Alejandro Angel Calderon Jorge Laurencio 250
5 Xavier Calvo Jesus A. Costa 100

KMN 18-34 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 David Rieger David Rieger 600

SMI 18-34 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Nelson Quijada Gustavo Velasquez 600
2 David Rieger David Rieger 350

KFA 18-34 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Claire Overfelt Ricardo Guerrero 600
2 Aymara Aicardi Luis Sanchez 350
3 Daniela Bustamante Robert Young 250
4 Shanny Rosa Tim Hilgenberg 250
5 Ariana Almonte Jesus A. Costa 100
6 Sofia Elena Moron Marquez Alexandra Marquez 100

KMA 18-34 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Ariel Torres Robert Young 600
2 Vincent Joshua Camacho Richard Camacho 100
3 Victor Rojas Adriana Angulo 100
4 Gregor Duclair Robenson Dorvil 100
5 Luis R. Mata Alexandra Marquez 100
6 Gian Paul Rivera Robert Young 100
7 Sebastian Maldonado Luis Sanchez 100
8 Daniel Klahr Luis Sanchez 100
9 Roberto D. Rodriguez Carlos A. Riobo 100

SFA 18-34 -60kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Luciani Zorrilla Miguel Ochoa 600
2 Franyerlin Brito Jesus A. Costa 350
3 Shanny Rosa Tim Hilgenberg 250
4 Doralvis Delgado Dennis Novo 250

SFA 18-34 -68kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Sabrina Hostettler Samantha Hostettler 600
2 Maria Dolores Miralles Jesus A. Costa 350
3 Katherine Molina Jesus A. Costa 250
4 Stephanie Milian Jesus A. Costa 250

SMA 18-34 -65kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Emilio Campana Victor Rojas 600
2 Andrew Diaz Carlos A. Riobo 350
3 Robert Cardenas Jesus A. Costa 250
4 Andy Daison Christian Gutierrez 250

SMA 18-34 -70kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Jesus Luis Costa Jesus A. Costa 600
2 Alex Jinesta Maria Eliana Lopez 350
3 John Blanco Dennis Novo 250
4 Sebastian Maldonado Luis Sanchez 250
5 Javier Arteaga Luis Sanchez 100
6 Willian Garcia Juan C. Junco 100
7 Julio Zaldivar Noel Hernandez 100
8 Xavier Calvo Jesus A. Costa 100

SMA 18-34 +78kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Dennis Novo Dennis Novo 600
2 Robert Apache Jesus A. Costa 350
3 John Rodriguez Luis Lugo 250
4 Daniel Sanchez Griborio Jesus A. Costa 250
5 Zachary Hirschkorn Troy Hirschkorn 100
6 Gian Paul Rivera Robert Young 100
7 Gabriel Verhelst Luis Sanchez 100
8 Jorge A. Franco Jesus A. Costa 100
9 Jonathan Masson Robenson Dorvil 100

KMI 35-Up Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Nelson Quijada Gustavo Velasquez 600
2 Georges Carraha Eduardo Macias 350
3 Victor Chirinos Eduardo Macias 250

SMI 35-Up Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Georges Carraha Eduardo Macias 600
2 Victor Chirinos Eduardo Macias 350

KMA 35-Up Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Darwin Rojas Darwin Rojas 600
2 Miguel Zamora Jesus A. Costa 600
3 Leon Van Vollenstee Leon Van Vollenstee 100