Chuugi Taikai Traditional Karate Championships. Date: Saturday, April 28, 2018

Number of divisions: 77. Kata Divisions: 36. Kumite Divisions: 39


KMBB 5 Kata Male 5 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Evan Byrne Tim Hilgenberg 600
2 Andres Cornieles Engerbert Oquendo 350
3 Sebastian Briceno Nolys Cabello 250
4 Massimo Barnabei Nolys Cabello 250
5 Gabriel Cordova Nolys Cabello 100

SMBB 5 Kumite Male My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Massimo Barnabei Nolys Cabello 600
2 Sebastian Briceno Nolys Cabello 350
3 Evan Byrne Tim Hilgenberg 250
4 Andres Cornieles Engerbert Oquendo 250
5 Gabriel Cordova Nolys Cabello 250

KMBB 6 Kata Male 6 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Mingkun Liu Nolys Cabello 600
2 Ryan Vasquez Engerbert Oquendo 350

SMBB 6 Kumite Male My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Mingkun Liu Nolys Cabello 600
2 Ryan Vasquez Engerbert Oquendo 600

KFB 6 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points

SFB 6 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points

KFBB 7 Kata Female 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Alessandra Mei Suarez Misael Barcenas 600
2 Yasmina Ibraimova Tim Hilgenberg 600

KMBB 7 Kata Male 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Dalton Hutwelker Tim Hilgenberg 600
2 Jonathan Passales Tim Hilgenberg 350
3 Sterling Galvagna Tim Hilgenberg 250
4 Matthew Duya Nolys Cabello 250
5 Nathan Jordao Tim Hilgenberg 100

SFBB 7 Kumite Female 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Alessandra Mei Suarez Misael Barcenas 100
2 Yasmina Ibraimova Tim Hilgenberg 100

SMBB 7 Kumite Male 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Sterling Galvagna Tim Hilgenberg 600
2 Nathan Jordao Tim Hilgenberg 350
3 Dalton Hutwelker Tim Hilgenberg 250
4 Jonathan Passales Tim Hilgenberg 250
5 Matthew Duya Nolys Cabello 100

KMB 7 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Jalen Sweeting Elrick McKinney 600
2 Adjair Carvahlo Tim Hilgenberg 350

SMB 7 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Adjair Carvahlo Tim Hilgenberg 600
2 Jalen Sweeting Elrick McKinney 350

KFN 7 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Kaitlyn Achong Tim Hilgenberg 600

SFN 7 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Kaitlyn Achong Tim Hilgenberg 250

KMBB 8 Kata Male 8 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Gabriel Mata Engerbert Oquendo 600
2 Dylan Wenrich Tim Hilgenberg 600

SMBB 8 Kumite Male My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Gabriel Mata Engerbert Oquendo 600
2 Dylan Wenrich Tim Hilgenberg 600

KMB 8 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 samuel salcedo Engerbert Oquendo 600
2 alan blasco Engerbert Oquendo 600
3 Reece Parker Tim Hilgenberg 350
4 Juan Rojas Tim Hilgenberg 100

SMB 8 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 samuel salcedo Engerbert Oquendo 600
2 alan blasco Engerbert Oquendo 600
3 Reece Parker Tim Hilgenberg 350

KFN 8 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Maria Celeste Mendes Engerbert Oquendo 600
2 Nicole Jordao Tim Hilgenberg 350
3 Ariana Moron Nolys Cabello 250
4 Camila Veloz Jesus A. Costa 250
5 Cristina Tomasan James Taylor 100

SFN 8 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Maria Celeste Mendes Engerbert Oquendo 600
2 Camila Veloz Jesus A. Costa 350
3 Nicole Jordao Tim Hilgenberg 250
4 Ariana Moron Nolys Cabello 250

KFI 8 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Abigail Kendrick Nikki Nakagama 100
2 Kasia Wocjan Nikki Nakagama 100

SFI 8 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Abigail Kendrick Nikki Nakagama 100

KFB 9 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Sofia Sanoja Engerbert Oquendo 600

KMB 9 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Eitan Rapaport Jimmy Wong 600
2 Preston Achille Ernesto Fuentes 600
3 Miguel Romero Nolys Cabello 350
4 Zane Parker Tim Hilgenberg 350

SFB 9 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Sofia Sanoja Engerbert Oquendo 600
2 Claire Pamplona Ernesto Fuentes 350

SMB 9 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Preston Achille Ernesto Fuentes 600
2 Eitan Rapaport Jimmy Wong 600
3 Miguel Romero Nolys Cabello 350
4 Zane Parker Tim Hilgenberg 350

KFN 9 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Dania Neita Tim Hilgenberg 600
2 Sagina Prather Juan Queris 350
3 Lucia Hao Nikki Nakagama 250

KMN 9 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Isaiah Briceno Nolys Cabello 600
2 Daniel Alverez Luis Lugo 350

SFN 9 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Sagina Prather Juan Queris 600
2 Dania Neita Tim Hilgenberg 350
3 Lucia Hao Nikki Nakagama 250

SMN 9 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Isaiah Briceno Nolys Cabello 600
2 Daniel Alverez Luis Lugo 350

KFI 9 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Katherine Gonzalez Jesus A. Costa 600
2 Dominika Nefi Juan Manuel Nefi 350

KMI 9 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Kaleb Brazelais Nikki Nakagama 600
2 Aiden Parisi Luis Lugo 350

SFI 9 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Dominika Nefi Juan Manuel Nefi 600
2 Katherine Gonzalez Jesus A. Costa 350

SMI 9 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Aiden Parisi Luis Lugo 100

KMA 9 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Alexander Oliver Tim Hilgenberg 600
2 Brayden Noblin James Taylor 600

SMA 9 -40kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Alexander Oliver Tim Hilgenberg 600
2 Brayden Noblin James Taylor 600

KMB 10-11 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Kiernan Lauderdale Ernesto Fuentes 600
2 Carter robinson Ernesto Fuentes 350
3 Giovanni Ruiz Juan Cruz 250
4 Jorge Tipan A None Affiliated 250
5 Vincent Hagan James Taylor 100
6 Philopateer Shehata James Taylor 100

SMB 10-11 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Giovanni Ruiz Juan Cruz 600
2 Jorge Tipan A None Affiliated 350
3 Kiernan Lauderdale Ernesto Fuentes 250
4 Carter robinson Ernesto Fuentes 250
5 Vincent Hagan James Taylor 100

KMN 10-11 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Santiago Marquez Engerbert Oquendo 600
2 Fernando Chirino Engerbert Oquendo 600
3 Larry Hernandez Tim Hilgenberg 350
4 Zuberi Prather Juan Queris 350
5 Lucas Hao James Taylor 250

SMN 10-11 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Santiago Marquez Engerbert Oquendo 600
2 Aiden Parisi Luis Lugo 600
3 Fernando Chirino Engerbert Oquendo 350
4 Larry Hernandez Tim Hilgenberg 350
5 Zuberi Prather Juan Queris 250
6 Lucas Hao James Taylor 250

KFI 10-11 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Catherine Nguyen Tim Hilgenberg 600
2 Daniela Cabello Nolys Cabello 350
3 Carla Gonzalez Jesus A. Costa 250
4 Gabriela Guillen Jesus A. Costa 250
5 Wendy Flores Juan Cruz 100

KMI 10-11 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Enrico Santana Penha Tim Hilgenberg 600
2 Gian Rios Ernesto Fuentes 600
3 Anthony Bollo Tim Hilgenberg 350
4 David Graves Luis Lugo 350
5 Jayden Stewart Tim Hilgenberg 250
6 Zackery Smith Juan Queris 250

SFI 10-11 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Carla Gonzalez Jesus A. Costa 600
2 Daniela Cabello Nolys Cabello 350
3 Catherine Nguyen Tim Hilgenberg 250
4 Gabriela Guillen Jesus A. Costa 250

SMI 10-11 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Gian Rios Ernesto Fuentes 100
2 David Graves Luis Lugo 100
3 Zackery Smith Juan Queris 100

KMA 10-11 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Chase Polley Misael Barcenas 600
2 Bryan Perez Robert Young 350
3 Kevin Ghasseminia Tim Hilgenberg 250
4 Ryland Volker Robert Young 250
5 Preston Noblin James Taylor 100
6 Sergey Simakov Jesus A. Costa 100
7 Diego Guillen Jesus A. Costa 100
8 Mark Shor Robert Young 100
9 Luis Corao Jesus A. Costa 100
10 Luca Guida Robert Young 100
11 Benjamin Warnike Misael Barcenas 100
12 Kareem Farmer James Taylor 100

SFA 10-11 -40kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Jazniel Flores Juan Cruz 600
2 Joshua Flores Juan Cruz 600

SMA 10-11 -43kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Bryan Perez Robert Young 600
2 Luis Corao Jesus A. Costa 600
3 Mike Roth Dave Roth 350
4 Chase Polley Misael Barcenas 350
5 Kareem Farmer James Taylor 250
6 Diego Guillen Jesus A. Costa 250

SMA 10-11 +43kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Sergey Simakov Jesus A. Costa 600
2 Kevin Ghasseminia Tim Hilgenberg 350
3 Stefan Diercks Chedomir Vragovic 250
4 Mark Shor Robert Young 250
5 Michel Garazo Juan Cruz 100

KMB 12-13 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Kyle Rookey Tim Hilgenberg 600
2 jaden Sweeting A None Affiliated 350
3 Jacob Middelton Nolys Cabello 250

KFN 12-13 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Mirela Maria Sandu Engerbert Oquendo 600
2 Clair Dvorak Tim Hilgenberg 350

SFN 12-13 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Mirela Maria Sandu Engerbert Oquendo 100

KMI 12-13 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Victor Jimenez Nolys Cabello 600
2 Raymond Graves II Luis Lugo 350

SMI 12-13 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Victor Jimenez Nolys Cabello 600
2 Raymond Graves II Luis Lugo 350

KFA 12-13 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Sofia Guida Robert Young 600
2 Arwen Bertrand Tim Hilgenberg 600
3 Nisan Tilkioglu Tim Hilgenberg 350
4 Angel Oliver Tim Hilgenberg 350

KMA 12-13 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 JUDE PAMPLONA Ernesto Fuentes 600
2 Matthew Parisi Luis Lugo 350

SFA 12-13 -45kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Arwen Bertrand Tim Hilgenberg 600
2 Gigi Hernandez Tim Hilgenberg 600
3 Caleb Pantoja Darwin Rojas 350
4 Angel Oliver Tim Hilgenberg 350

SMA 12-13 +48kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 JUDE PAMPLONA Ernesto Fuentes 600
2 Matthew Parisi Luis Lugo 350

KFN 14-15 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Kristen Hooper Ernesto Fuentes 600
2 Maria Simakova Jose Santaella 350
3 liligrace wern Engerbert Oquendo 250
4 Max Rodriguez Darwin Rojas 250

SFN 14-15 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Max Rodriguez Darwin Rojas 600
2 Kristen Hooper Ernesto Fuentes 350
3 Maria Simakova Jose Santaella 250
4 liligrace wern Engerbert Oquendo 250

KMI 14-15 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Daniel Seijas Engerbert Oquendo 100
2 Carson Tews Nikki Nakagama 100

SMI 14-15 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Daniel Seijas Engerbert Oquendo 600
2 Eshan Ruparelia Tim Hilgenberg 600

KFA 14-15 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Christine Nguyen Tim Hilgenberg 600
2 KAITLYN PAMPLONA Ernesto Fuentes 350
3 Kaitlyn Clark Wayne Shockness 250

KMA 14-15 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Robert Torres Robert Young 600
2 Richard Epstein Robert Young 350
3 Zakary Taylor James Taylor 250
4 Levi Strodel Nikki Nakagama 250
5 Juan F. Diaz Carlos Quintero 100
6 Victor Acuna Nikki Nakagama 100

SFA 14-15 -52kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Nisan Tilkioglu Tim Hilgenberg 100
2 Christine Nguyen Tim Hilgenberg 100

SFA 14-15 +52kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 KAITLYN PAMPLONA Ernesto Fuentes 600
2 Kaitlyn Clark Wayne Shockness 350

SMA 14-15 -58kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Edgar Torres Jesus A. Costa 600
2 Dawson Cordova Luis Lugo 350
3 Victor Acuna Nikki Nakagama 250

SMA 14-15 +58kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Evin Alonzo Luis Lugo 600
2 Edgar Ryan Hernandez Tim Hilgenberg 350
3 Phoebe Thumm April Noss 250
4 Zakary Taylor James Taylor 250
5 Juan F. Diaz Carlos Quintero 100
6 Oscar Leopoldo Henriquez Maria Eliana Lopez 100
7 Levi Strodel Nikki Nakagama 100

KFN 16-17 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Johana Chavez A None Affiliated 600
2 Kaitlyn Wilson Ernesto Fuentes 350

SFN 16-17 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Kaitlyn Wilson Ernesto Fuentes 600
2 Johana Chavez A None Affiliated 350

KFA 16-17 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Daniela Bustamante Robert Young 600
2 Amanda Cuervo Robert Young 350
3 CAMILLE PAMPLONA Ernesto Fuentes 250
4 Shalene Mendelsohn Wayne Shockness 250

SFA 16-17 -55kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Daniela Bustamante Robert Young 100
2 MICHELLE SERAFIMOVICH MICHELLE SERAFIMOVICH 100

SFA 16-17 +55kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Daniela Bustamante Robert Young 600
2 CAMILLE PAMPLONA Ernesto Fuentes 350
3 MICHELLE SERAFIMOVICH MICHELLE SERAFIMOVICH 250
4 Shalene Mendelsohn Wayne Shockness 250
5 Delnaz Taher A None Affiliated 100

KFA 18-34 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Daniela Bustamante Robert Young 600
2 Vanessa Perez Nolys Cabello 350
3 Amanda Cuervo Robert Young 250
4 Shanny Rosa Tim Hilgenberg 250
5 Destiny Walls Ernesto Fuentes 100
6 Cristiane Barion Cristiane Barion 100

KMA 18-34 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Ashton Hanna Elrick McKinney 600
2 Robert Torres Robert Young 600
3 Daniel Cuervo Robert Young 600
4 Devante Foreman Juan Queris 600
5 Elvis Ramic Wayne Shockness 600
6 Demetris Robinson Elrick McKinney 600
7 Raúl Costales Espinosa Jonathan Peña 600

SMA 18-34 +75kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Jorge A. Franco Jesus A. Costa 600
2 Robert Apache Jesus A. Costa 350
3 Luis Luces Engerbert Oquendo 250
4 Devante Foreman Juan Queris 250
5 Ashton Hanna Elrick McKinney 100
6 Ben Harrison Tim Hilgenberg 100