FLORIDA OPEN KARATE TOURNAMENT. Date: Saturday, March 24, 2018

Number of divisions: 61. Kata Divisions: 28. Kumite Divisions: 32


SFBB 5 Kumite Female My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Lola Ann Alvarez Yasuyoshi Saito 100

KMB 5 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Israel Rodriguez Darwin Rojas 600
2 Sean Martinez Miguel Angel Zamora 250
3 Lola Ann Alvarez Yasuyoshi Saito 250

SMB 5 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Sean Martinez Miguel Angel Zamora 600
2 Israel Rodriguez Darwin Rojas 350
3 Lola Ann Alvarez Yasuyoshi Saito 250

KMB 6 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Dylan Cabral Norberto Ortiz 600
2 Juan Pablo Urquijo Luis Fernandez 350
3 Cayden Isaiah Suco Norberto Ortiz 250
4 Mathew Mendez Norberto Ortiz 250
5 Lorenzo Souchon Luis Fernandez 100

SMB 6 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Dylan Cabral Norberto Ortiz 600
2 Juan Pablo Urquijo Luis Fernandez 350
3 Cayden Isaiah Suco Norberto Ortiz 250
4 Mathew Mendez Norberto Ortiz 250
5 Lorenzo Souchon Luis Fernandez 100

KMBB 7 Kata Male 7 My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Jefferson Bonilla Darwin Rojas 600
2 Markus Fernandez Yasuyoshi Saito 350

KFB 7 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Danielle Fernandez Luis Fernandez 600
2 Sophia Fernandez Luis Fernandez 350
3 Maleya Palmer Paul Danos 250

KMB 7 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Alberto E. Velasco Carlos Quintero 600
2 Mark Acosta Yasuyoshi Saito 350
3 Skyler Wosar Yasuyoshi Saito 250

SFB 7 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Danielle Fernandez Luis Fernandez 100
2 Sophia Fernandez Luis Fernandez 100
3 Maleya Palmer Paul Danos 100

SMB 7 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Skyler Wosar Yasuyoshi Saito 600
2 Mark Acosta Yasuyoshi Saito 350

SFN 7 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Keyra Abauto Yasuyoshi Saito 600
2 Pamela N Hernandez-Medrano Jesus A. Costa 350

SMBB 8 Kumite Male My First Time

No Picture Name Coach Points
1 Jefferson Bonilla Darwin Rojas 600
2 Markus Fernandez Yasuyoshi Saito 350

KMB 8 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Omar Manuel Rodriguez Norberto Ortiz 600
2 Ethan Gutt Luis Garcia 350
3 Jonathan Mason Paul Danos 100
4 Trudone Banton Paul Danos 100
5 Javier Billini Yasuyoshi Saito 100

SFB 8 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Elvira Disotuar Yasuyoshi Saito 100
2 Natalya Patterson Paul Danos 100

SMB 8 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Jonathan Mason Paul Danos 600
2 Omar Manuel Rodriguez Norberto Ortiz 350
3 Trudone Banton Paul Danos 250
4 Javier Billini Yasuyoshi Saito 250
5 Ethan Gutt Luis Garcia 100

KMN 8 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Ubaldo Rivero Jesus Felipe Romero 600
2 Fabian Guaqueta Carlos Quintero 350
3 Santiago Malavet Carlos Quintero 250

SMN 8 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Fabian Guaqueta Carlos Quintero 600
2 Ubaldo Rivero Jesus Felipe Romero 350

KMI 8 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Makoto N. Owens Yasuyoshi Saito 600
2 Gianluca Salvatore Jesus A. Costa 350

SMI 8 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Gianluca Salvatore Jesus A. Costa 600
2 Makoto N. Owens Yasuyoshi Saito 350

KFB 9 Kata Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Mckayla Rittagan Paul Danos 100
2 Natalya Patterson Paul Danos 100
3 Kitana Patterson Paul Danos 100
4 Elvira Disotuar Yasuyoshi Saito 100

KMB 9 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Gabriel Ferrero Norberto Ortiz 600

SFB 9 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 John Montane Luis Garcia 100
2 Leonardo Lavin Yasuyoshi Saito 100

SMB 9 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Gabriel Ferrero Norberto Ortiz 600
2 Lola Ann Alvarez Yasuyoshi Saito 100

KFN 9 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Camila Veloz Jesus A. Costa 600
2 Treasure Reese Paul Danos 350
3 Elissa J. Quesada Jesus A. Costa 250
4 Elvira Disotuar Yasuyoshi Saito 250

KMN 9 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Joao Castillo Norberto Ortiz 600
2 Jose Andres Quintero Candy Villagra 350
3 Benjamin Gutt Luis Garcia 250
4 Diego Puignau Jesus A. Costa 250

SFN 9 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Treasure Reese Paul Danos 600
2 Elissa J. Quesada Jesus A. Costa 350
3 Elvira Disotuar Yasuyoshi Saito 250
4 Camila Veloz Jesus A. Costa 250

SMN 9 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Jose Andres Quintero Candy Villagra 600
2 Benjamin Gutt Luis Garcia 350
3 Diego Puignau Jesus A. Costa 250
4 Joao Castillo Norberto Ortiz 250

SMI 9 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Sergey Simakov Jesus A. Costa 600
2 Leonardo Lavin Yasuyoshi Saito 350
3 John Montane Luis Garcia 250

KMB 10-11 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Anderson Ferrero Norberto Ortiz 600
2 Jose E. Cervera Norberto Ortiz 100

SFB 10-11 Kumite Female Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Mckayla Rittagan Paul Danos 100
2 Kitana Patterson Paul Danos 100

SMB 10-11 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Jose E. Cervera Norberto Ortiz 600
2 Anderson Ferrero Norberto Ortiz 350

KMN 10-11 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Jesus González Miguel Zamora 600
2 Cael J. Gonzalez Kevin Wuollet 100

SFN 10-11 Kumite Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Brenda Mugica Yasuyoshi Saito 600
2 Gabriela Guillen Jesus A. Costa 600
3 Gabriela Moreno Yasuyoshi Saito 350
4 Emily J Hernandez Jesus A. Costa 350

SMN 10-11 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Jesus González Miguel Zamora 100
2 Cael J. Gonzalez Kevin Wuollet 100

KFI 10-11 Kata Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Sofia Rivero Jesus Felipe Romero 600
2 Briggette Prim Yasuyoshi Saito 350
3 Olivia Baron Yasuyoshi Saito 250

KMI 10-11 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Nikolas Fernandez Yasuyoshi Saito 600
2 Mark A. Gil Yasuyoshi Saito 350
3 Abraham Mugica Yasuyoshi Saito 250
4 Adrian Cros Yasuyoshi Saito 250
5 Carl H. Backer Paul Danos 100
6 Diego Guillen Jesus A. Costa 100

SFI 10-11 Kumite Female Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Sofia Rivero Jesus Felipe Romero 600
2 Briggette Prim Yasuyoshi Saito 350
3 Olivia Baron Yasuyoshi Saito 250

KMA 10-11 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Chase Polley Misael Barcenas 600
2 Jordan F. Saldana Yasuyoshi Saito 350
3 Alexander Bracho Jesus A. Costa 250
4 Takeo A. Owens Yasuyoshi Saito 250

SMA 10-11 -52kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Jordan F. Saldana Yasuyoshi Saito 100
2 Chase Polley Misael Barcenas 100

SMA 10-11 +52kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Takeo A. Owens Yasuyoshi Saito 100
2 Alexander Bracho Jesus A. Costa 100

KMB 12-13 Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Adrian Portal Paul Danos 600
2 Joel David Perez Norberto Ortiz 350
3 Christian Guaida Yasuyoshi Saito 250

SMB 12-13 Kumite Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Adrian Portal Paul Danos 600
2 Joel David Perez Norberto Ortiz 350
3 Christian Guaida Yasuyoshi Saito 250

KFN 12-13 Kata Female Novice

No Picture Name Coach Points
1 Gabriela Guillen Jesus A. Costa 100
2 Gabriela Moreno Yasuyoshi Saito 100
3 Brenda Mugica Yasuyoshi Saito 100
4 Emily J Hernandez Jesus A. Costa 100

KMN 12-13 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Aaron Quiroz Norberto Ortiz 600
2 Raidel San Jorge Norberto Ortiz 350
3 Michael Valdes Yasuyoshi Saito 250

SMN 12-13 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Aaron Quiroz Norberto Ortiz 600
2 Raidel San Jorge Norberto Ortiz 350
3 Michael Valdes Yasuyoshi Saito 250

SMI 12-13 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Mark A. Gil Yasuyoshi Saito 600
2 Diego Guillen Jesus A. Costa 350
3 Abraham Mugica Yasuyoshi Saito 250
4 Adrian Cros Yasuyoshi Saito 250
5 Carl H. Backer Paul Danos 100
6 Nikolas Fernandez Yasuyoshi Saito 100

KMA 12-13 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Sebastian Gota Carlos Quintero 600
2 Raul Valdes Norberto Ortiz 350

SMA 12-13 +56kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Juan F. Diaz Carlos Quintero 600
2 Carl Backer Paul Danos 350
3 Sebastian Gota Carlos Quintero 250
4 Raul Valdes Norberto Ortiz 250

KMN 14-15 Kata Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Joao Goncalves Yasuyoshi Saito 600
2 Marco Valdes Yasuyoshi Saito 350

SMN 14-15 Kumite Male Novice

No Picture Name Coach Points
1 Marco Valdes Yasuyoshi Saito 600
2 Joao Goncalves Yasuyoshi Saito 350

KFA 14-15 Kata Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Kathyrm Daher Paul Danos 600
2 Emma Crosa Yasuyoshi Saito 250
3 Alexandria Andrews Paul Danos 100

SFA 14-15 -52kg Kumite Female Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Maria J. Vitor Paul Danos 600
2 Alexandria Andrews Paul Danos 350
3 Kathyrm Daher Paul Danos 250

KMI 16-17 Kata Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Anthony Francuz Luis Fernandez 600
2 Bradley Martinez Norberto Ortiz 600

SMA 16-17 -65kg Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Xavier Calvo Jesus A. Costa 600
2 Edgar Torres Jesus A. Costa 350
3 Robert Wyszkoloski Luis Fernandez 250

SMI 18-20 Kumite Male Intermediate

No Picture Name Coach Points
1 Bradley Martinez Norberto Ortiz 600
2 David Caserta Luis Fernandez 350
3 Anthony Francuz Luis Fernandez 250

KMA 18-34 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Victor Rojas Adriana Angulo 600
2 Enrique Ribas Luis Fernandez 350
3 Jonathon Mason Paul Danos 250
4 Sofia Elena Moron Marquez Alexandra Marquez 250

KMA 21-34 Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Pamela N Hernandez-Medrano Jesus A. Costa 600
2 Keyra Abauto Yasuyoshi Saito 350

KMB 35-Up Kata Male Beginners

No Picture Name Coach Points
1 Nicholas Souchon Luis Fernandez 100

KMA 35-Up Kata Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Sean Martinez Miguel Zamora 600
2 Redileky Gonzalez Norberto Ortiz 350
3 David Kinney Yasuyoshi Saito 250
4 Miguel Zamora Jesus A. Costa 250
5 Abdelhafid Masbahi Yasuyoshi Saito 100
6 Raul Braun Yasuyoshi Saito 100
7 David Melton Yasuyoshi Saito 100
8 Manny Augosto Luis Fernandez 100
9 Roberto Marquetti Luis Fernandez 100

SMA 35-Up Kumite Male Advanced

No Picture Name Coach Points
1 Miguel Zamora Jesus A. Costa 600
2 Redileky Gonzalez Norberto Ortiz 350
3 David Melton Yasuyoshi Saito 250
4 Abdelhafid Masbahi Yasuyoshi Saito 250